Çeşitli tip peynirlerde tiamin (vitamin B1) ve riboflavin (vitamin B2) miktarlarının araştırılması
- Tez No: 32709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
-35- 6. ÖZET Bu çalışmada ülkemizde yapılan ve herbirinden 15'er adet alınan beyaz peynir, kaşar peyniri, taze kaşar peyniri, dil peyniri, krem peyniri ve tulum peyniri örneklerinden oluşan toplam 90 adet peynir numunesinin tiamin ve riboflavin miktarları fluorometrik yöntemle saptandı. Analiz edilen peynir örneklerinde en yüksek tiamin miktarı tulum peynirlerinde 0,059 mg/^gog olarak bulunurken bunu, 0,046 mg/^oog ue beyaz peynir, 0,043 mg/ıoog ue kaşar peyniri, 0,036 mg/ıoogue taze kaşar peyniri ve dil peyniri, 0,024 mg/ıoo g ue krem peyniri izledi. Riboflavin miktarları ise kaşar peynirlerinde 0,604 mg/100g tulum peynirlerinde 0,420 mg/ıoog dil peynirlerinde 0,383 mg/ıoog> *aze kaşar peynirlerinde 0,376 mg/ıoog> beyaz peynirlerde 0,350 mg/ıoog> krem peynirlerde 0,248 mg/^gOg olarak bulundu. Peynir örneklerindeki tiamin ve riboflavin miktarlarının, peynir çeşitlerine göre bulunan ortalama miktarları arasındaki farklılığın yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına göre önemli olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
-36 SUMMARY Determination of Thiamin (Vitamin Bj) Level and Riboflavin (Vitamin B2) Level at Various Types of Cheese. In this study, we have applied the fluorometric method in order to determine the thiamine and riboflavin levels on 15 samples taken from each type of cheeses which are produced in our country under the labels of white cheese, kaşar cheese, fresh kaşar cheese, dil cheese, cream cheese and tulum cheese. The highest thiamin level, among the analysed cheese samples, was found as 0,059 mg/ıoog on *ne tulum cheeses and this followed with the levels of 0,046 mg/ioog > 0,043 mg/ioog- 0,036 mg/i0og- and 0,024 mg/10og. respectively for the white cheese, kaşar cheese, fresh kaşar cheese and dil cheese. On the other hand, the riboflavin levels were determined as 0,604 mg/100g., 0,420 mgf100g.. 0,383 mg/100g, 0,376 mg/100g., 0,350 mg/100g and 0,248 mg/ioog- respectively for the kaşar cheese, tulum cheese, dil cheese, fresh kaşar cheese, white cheese and cream cheese. The difference existed between the average amounts of thiamin and riboflavin determined in the samples with respect to the types of cheese, was considered significant from the aspect of statistical analysis results.