Listeria monocytogenesin kadın vajen sürüntüleri ve peynirlerde izolasyon çalışması
  1. Tez No: 31138
  2. Yazar: SEVGİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Listeria Monoytogenes'in Kadın Vagen Sürüntüleri ve Peynirlerde İzolasyon Çalışması Sevgi Çiftçi Doç. Dr. Nedim Sultan MİKROBİOLOJİ (1993)ÖZET Listeriozis infeksiyonunda en önemli bulaşma yolu bu mikroorganizma ile kontamine yiyeceklerin alınmasıdır. Gebelikte geçirilen listeriozis.genelde annede inaparan veya hafif bir gri pal infeksiyon şeklinde geçirilirken,fetusta abortus, ölü doğum.granülo- matozis infantiseptica gibi ağır tablolara neden olur Listeria, doğum esnasında vaginal kanaldan alınarak, infekts bebekte septisemi ve menenjite neden olabilmektedir. Çalışmamızda,Gazi üniversitesi Tıp Fakülte¬ si Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği ile Sakarya Sosyal Sigortalar Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran düşük ve ölü doğum 100 kadından ve kontrol için 50 kadından servikal sürüntü örnekleri alındı. Servikal sürüntülerde, selektif ve non-selektif besiyerleri kullanılarak ve soğukta güçlendirme tekniği uygulanarak L.monocytogenes varlığı araştırıldı. Şüpheli koloniler çeşitli biyokimyasal yöntemler ve spesifik antiserumlarla incelendi.Ayrıca Halk Pazarlarından temin edilen 20 çeşit peynirde FDA Enrichmenth Broth ve Modifiye Mc Bride gibi selektif besiyerleri kullanarak L. monocytogenes varlığını araştırdık. Bu çalışmada değişik ülkelerdeki kadınlardan%0 ile %11.8-39- tanan Listeria düşük ve ölü doğum yapmış deney grubumuzda %1 bulunurken,sağlıklı grubumuzda ise hiç Listeria tespit edemedik.Yine peynir örneklerinde de değişik çalışmalarda çeşitli ülkelerde 0 ile */%12. arasında Listeria bulunurken, çalışmamızda 20 örneğin hiçbirinde Listeria izole edilemedi. ülkemizde kadınlarda Listeria izolasyon sıklığı, genellikle diğer ülkelere oranla daha az bulunmaktadır. Peynir örneklerinde de Listeria saptıyamamış olmamız bu nedene bağlı olabilir. Coğrafik özellikler,iklim koşulları,genetik faktörler,bakterilerin çeşitli ülkelerdeki insanlarda bulunuş sıklığını etkilemektedir.Değişik çalışmalarda, ülkemizde düşük oranlarda Listeria saptanmasına rağmen bu konuda daha geniş çalışmalar yapı iması, Listeriyozis'in ülkemizdeki durumunun aydınlatılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
llstezda tfonocgrtogenee'in Ba&ra Vagen görüntüleri ve Peynirlerde tsaoleasron Çalışması Sevgi.Çiftçi Beç. Dr» ^redlBs Sultan «IMMtoJt f ı*S)SUMMARY The most important way of getting infected with Listeria is to ingest food thatxs contaıninated with the microorganisnı. Although Listeriosis in preg- nancy appears as an inapperant ör as a mi id upper respiratory tract infection (as influenza like synd- rome),it can cause abortion, stili birth and granulo- matosis infanticeptica in the fetus.On the other hand v/hile the babies are passing through the birth canal, they are infected by bacteria,and Listeria can cause septisemia and meningitidis. in our study,controT and experimental group were selected from Gazi University Medical Faculty Obstetric and Gynecology Department and Sakarya Soci- al Insurance Hospital. Servical swabs were obtained from 100 women with abortion and stili birth för an experiment group and 50 healtly women för a control group.Selective and non-selective medium and cold en^- richment technigues were used for the detection of Listeria.Suspicious colonies were examined by diffe- rent biochemical wavs and with soecific antiserum. in addition by obtaining 20 differeht;,;samp- les of cheese which is sold in Turkişh bazaar, used selective media such as FD8-1*1“1”1“'”'1“1T0”*“ T1^^1-^ »”^ Mr,- dify Mc Bride on them. in different countries Listeria is found in-41- between O % and 11.8 % women.Tr.our study, abortion of still birth group, the vaginal colonisation of Lis teria was found 1 %. Listeria wasn't found from the servical swabs of healtly women. Again in different searches from different countries, it showed that cheese had Listeria between 0 % and 12 %, but it wasn't isolated in any of our twenty samples. In our country, the incidence of Listeria in women was found lower than from other countries. The incidence of Listeria from the people from diffe rent countries was effected by geographic properties, genetic factors and climate conditions. Although in our country Listeria is found at a very low level, wi der researches on this issue will countribute to the clarification of the extent of Listeriosis in our country.