Antepfıstığında Siirt x bağyolu f1 populasyonu kullanılarak SSR markörleri ile genetik haritalama
Genetic mapping in pistachio using Siirt x bağyolu population by SSR markers
  1. Tez No: 327111
  2. Yazar: MERYEM AYLİN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada SSR markör tekniği kullanılarak antepfıstığının genetik bağlantı haritasının oluşturulması amaçlanmıştır. `Siirt' x `Bağyolu' çeşitleri arasındaki melezlemeye ait 89 F1 bitkisi ile `double pseudo-testcross' haritalama metodu uygulanarak iki ayrı genetik bağlantı haritası oluşturulmuştur. Bu araştırmada açılım gösteren 105 SSR primer çiftinden 129 markör haritalanmıştır. `Siirt' çeşidi genetik haritası 70 SSR markörü içermiş ve her bir bağlantı grubu başına düşen ortalama markör sayısı 4.6 adet olmuştur. `Bağyolu' genotipi genetik haritası toplamda 85 SSR markörü içermiş ve her bir bağlantı grubu başına düşen ortalama markör sayısı 5.6 adet olmuştur. `Siirt' genetik haritası toplamda 15 bağlantı grubunda 671 cM uzunluğa ve 9.5 cM ortalama markör yoğunluğuna sahip olurken, `Bağyolu' genetik haritası ise toplamda 761.2 cM uzunluğa ve 8.9 cM ortalama markör yoğunluğuna sahip olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada antepfıstığının SSR markörleri ile yapılan ilk genetik bağlantı haritası oluşturulmuştur. Bundan sonra yapılacak olan antepfıstığı genetik haritalama çalışmalarında daha fazla genom içeriğine sahip daha yüksek yoğunluklu doymuş genetik haritalar elde etmek için daha fazla sayıda açılım gösteren dominant ve kodominant markörler kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to construct genetic linkage map of pistachio using SSR molecular marker technique. Two separate genetic linkage maps were constructed by applying the strategy of `double pseudo-testcross? having 89 F1 progenies derived from a cross between `Siirt? cultivar and `Bağyolu? genotype. In this research, 129 SSR markers were mapped from 105 segregated SSR primer pairs. In `Siirt? genetic map, a total of 70 SSR markers were mapped, and average marker number per linkage group was 4.6. A total of 85 markers were mapped in the genetic map of `Bağyolu? genotype, and average marker number per linkage group was 5.6. `Siirt? genetic map had 15 linkage groups spanning 671 cM length with a mean marker density of 9.5 cM, whereas `Bağyolu? genetic map had 761.2 cM length with a mean marker density of 8.9 cM. As a result, the first of genetic linkage map of pistachio by SSR markers was constructed in this study. In the future mapping studies in pistachio, more dominant and co-dominant markers should be used to obtain beter genome coverage with highly dense and saturated maps.