Akyatan lagünü (Adana)'nden yakalanan mavi yengeç (Callicetes sapidus)'lerde toksik madde araştırılması
Investigetion of toxic materials in blue crabs (Callinectes sapidus) which were caught from Akyatan lagoon
- Tez No: 327110
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Akyatan Lagünü'nden avlanan mavi yengeç (Callinectes sapidus)' lerin kas dokularında PCB (Poliklorlu Bifeniller) 28, 52, 101, 118, 153, 138, 180, HCB (hekzaklorobenzen), toplam HCH (Heksaklorosiklohekzan), toplam DDT (dikloro difenol trikloroethan) kalıcı organik kirleticilerinin miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 50 adet örnekle yürütülmüştür. 1 gr.'lık kas dokular içerisindeki kirletici miktarları ppb düzeyinde araştırılmıştır. Değerlendirme sonucunda incelenen tüm örneklerde bulaşma tespit ediliştir. En yüksek bulaşıklık PCB türevlerinde tespit edilmiştir. Gaz kromatografisi ECD dedektör kullanılarak kantitatif olarak bulanan kalıntı düzeyleri, kabul edilebilir kalıntı düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirme sonucunda kalıcı organik kirletici oranları sırasıyla, ?- BHC % 36, ß- BHC % 2, ?- BHC % 10, HCB % 14, ? BHC % 40, o,p'- DDE % 56, p,p'- DDE % 12, o,p'- DDT % 24, p,p'- DDT % 34, ? DDT % 40, PCB 28 % 72, PCB 52 %70, PCB 101 % 54, PCB 118 % 40, PCB 138 % 2, PCB 153 % 28, PCB 180 %56 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the amount of persistent organic pollutants, PCB (Polychlorinated Biphenyls) 28, 52, 101, 118, 153, 138, 180, total HCH (Hexachlor Cyclohexane), total HCB (Hexachlorobenzene) and total DDT (dichloro trichloroethane diphenol), in the caught blue crabs? (Callinectes sapidus) muscle tissues from Akyatan Lagoon. Study was conducted with 50 samples. Amounts of pollutants were investigated in the ppb level in 1 g muscle tissue. As a result of evaluation organic pollutant contaminant was determined in all samples analyzed. The highest contaminant level was identified for PCB derivatives. Residue levels were determined quantitatively by using GC-ECD and compared with acceptable contaminant levels. As a result of assessment ratios of persistent organic pollutant were determined, ?- BHC 36%, ß- BHC 2%, ?- BHC 10%, HCB 14%, ? BHC 40%, o,p?- DDE 56%, p,p?- DDE 12%, o,p?- DDT 24%, p,p?- DDT 34%, ? DDT 40%, PCB28 72%, PCB52 70%, PCB101 54%, PCB118 40%, PCB138 2%, PCB153 28%, PCB180 56%, respectively.