Evsel nitelikli atıksuların aerobik ve anaerobik şartlar altında, azot ve fosfor giderim verimlerinin karşılaştırılması
The treatment of nitrogen and phosphorus performance comparison with batch flow activated reactor and upflow anaerobic filter reactor
- Tez No: 327131
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapılan çalışmada evsel nitelikli sentetik atıksu kesikli aktif çamur ve yukarı akışlıanaerobik filtre reaktörü kullanılarak arıtılmıştır. Reaktörlere verilen sentetik atıksu ortalamadeğerleri; KOİ 500 mg/L, TKN (NH3 ve Organik Azot) 45 mg/L, NO3 2,5 mg/L, toplamfosfor 8,5 mg/L dir. Deneysel çalışmalar sırasında kesikli aktif çamur reaktörü ve yukarıakışlı anaerobik filtre reaktörleri eş zamanlı olarak işletilmiş ve aynı evsel nitelikli sentetikatıksu ile beslenmiştir.Kesikli aktif çamur reaktörü; uçucu askıda katı madde (UAKM) 3500 mg/L, askıdakatı madde (AKM) 5000 mg/L, hidrolik bekletme süresi (HRT) 24 saat, çamur yaşı 20 gün,F/M oranı 0,06 gün-1, Çözünmüş oksijen (ÇO) 3,6 mg/L ortalama değerleri altındaişletilmiştir. Yukarı akışlı anaerobik filtre reaktörü; AKM 15000 mg/L, HRT 12 saat ve 350Csabit sıcaklık değerleri altında işletilmiştir. Bu parametreler işletme sırasında sürekli olarakkontrol edilmiştir. Kesikli aktif çamur reaktöründe ortalama % 90, yukarı akışlı anaerobikfiltre reaktöründe ortalama % 78 KOİ giderildiği görülmüştür.Kesikli aktif çamur ve yukarı akışlı anaerobik filtre reaktörlerinin azot ve fosfordeğerlerinin karşılaştırılması; TKN, NH3, NO3, NO2 ve toplam fosforun giriş ve çıkışkonsantrasyonlarına göre hesaplanmıştır. Çalışma sonunda kesikli aktif çamur reaktörüortalama giderim verimleri; TKN % 91, toplam fosfor %63, yukarı akışlı anaerobik filtrereaktörlerinde ise ortalama TKN % 12 oranında giderilirken, toplam fosforun %20 oranındaartış gösterdiği gözlenmiştir.Yukarı akışlı anerobik filtre reaktöründe azot ve fosfor çıkış konsantrasyonlarınınyüksek olmasından dolayı Kurak bölgelerde evsel nitelikli atıksuların, yukarı akışlı anerobikfiltre reaktörü ile arıtıldıktan sonra zirai amaçlı sulama suyu olarak yeniden kullanılmasıdüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, synthetic domestic watsewater is treated with batch flowactivated sludge and upflow anaerobic filter reactor. The reactors are fed withsynthetic domestic wastewaters which have the value of COD (chemical oxygendemand) 500 mg/L, TKN (NH3 and organic nitrogen) 45 mg/L, NO3 2,5 mg/L, totalphosphorus 8,5 mg/L. During the study, the batch flow activated sludge and upflowanaerobic filter reactor are run simultaneously and supplied with the same syntheticdomestic watsewater.The batch flow activated sludge reactor is run under the average of MLVSS3500 mg/L, MLSS 5000 mg/L, hydraulic retention time (HRT) 24 hour, Solidsresidence times (SRT) 20 days , F/M ratio 0,06 day-1, DO (dissolved oxygen) 3,6mg/L. The upflow anaerobic filter reactor is run under the average of MLSS 15000mg/L, HRT 12 hour and 350C constant temperature. These parameters are alwayschecked during the running. It is observed that, from the activated sludge %90 andfrom the upflow anaerobic filter reactor % 78 COD is removed.The comparison of nitrogen and phosphate values of the batch flow activatedsludge and upflow anaerobic filter reactors are calculated according to the inlet andoutlet concentration of; TKN, NH3, NO3, NO2 and total phosphorus. The batch flowactivated sludge reactor average removal rate: TKN % 91, total phosphorus %63.The upflow anaerobic filter reactor average removal rate for TKN % 12 but totalphosphorus increased % 20.In conculusion, upflow anaerobic filter reactor, nitrogen and phosphorusdischarge concentration is higher than batch flow activated sludge reactor. Thereforethe effluent can be reused in arid regions for irrigation, due to high nutrient content.