Tarım sigortacılığı: Dünya ve Türkiye'deki uygulamaların değerlendirilmesi
Agricultural insurance and evaluation of World and Turkish practices
- Tez No: 327130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada tarım sigortaları uygulamalarının geçmişinin 18. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. İlk uygulamaları Avrupa'da başlamış olan tarım sigortacılığı, içinde barındırdığı risklerin katastrofik olması ve sigorta acentelerinin gerek riskler gerekse ürünler hakkında yeterli bilgi ve istatistiki verilere sahip olmaması gibi nedenlerle ilk denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştır Uzay teknolojisinin gelişimi, risk haritalarının çıkarılmasında, hasar değerlendirmelerinin yapılmasında ve prim oranlarının belirlenmesinde kolaylık sağlamıştır. Dünyada en yaygın kullanılan sigorta programı ?birden çok riske karşı? sigorta programıdır. Riskin paylaşıldığı koasürans havuzu İspanya, Türkiye, G. Kore ve Çin'de vardır. Dünyada tarım sigortacılığı, yönetilmesi zor riskler olan don, dolu, yangın, sel vb üzerinde yoğunlaşmıştır. Gelişmiş ülkeler kuraklık vb katastrofik riskler için özel fonlar oluşturmuştur. Kontrol edilebilir risk grubuna giren hastalık ve zararlı yönetimindeki yetersizlikler ürün kayıplarının artmasına sebep olmakta ve üreticinin gelirini düşürmektedir. Bu tür risklerin sigorta programına dâhil edilmeyip üreticiye devredilmesi ters seçim ve ahlaki tehlikenin oluşmasını önleyebilir.Bu çalışmada, tarım sigortacılığı alanında önemli ölçüde yol kat etmiş, gelişmiş ülkelerindeki uygulamalar incelenmiş ve sahip oldukları deneyimler ışığında Türkiye'deki uygulama eksikliklerine ve sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Ülkelerdeki sigorta uygulamalarının karşılaştırılabilmesi için uygulamalar tarım sigortacılığı kavramsal çerçevesi kapsamında analiz edilmiştir. Sigorta sisteminin kavramsal çerçevesi altyapı, üstyapı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca, yan amaç olarak hem sigorta şirketleri hem de üreticiler açısından tarım sigortacılığı ve risk yönetiminin önemi ve fırsatları hakkında farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that history of agricultural insurance practices date back some time in 18th century. The first practices of agricultural insurance, which started in Europe, failed since insurance agencies did not have reliable statistical data about climate, risks, crops, soil structure, etc and some catastrophic risks are involved. New developments on space technology enabled risk mapping, damage assessment, and created favorable conditions for determining premium rates. The most widely used insurance program in the world is ?multi-peril crop insurance?. There are ?coinsurance pools?, which enables risk sharing, in Spain, Turkey, China and S. Korea. Agricultural insurance agencies in the world concentrated on difficult to manage risks such as frost, hail, fire, flood, etc. Developed countries have special funds for catastrophic risks as drought. Deficiencies of management on disease and pests, which is are among controllable risks to some extent, cause a reduction in producer incomes and product losses. It would be Exclusion of these type of risks from insurance programs and transferring them to the producers may help prevent adverse selection and moral hazard problems.In this study; agricultural insurance practices were reviewed in the light of experiences of various countries and some solutions were suggested to problems encountered in Turkish practice. To compare insurance practices between countries Turkish agricultural insurance system was analyzed within the framework of a conceptual framework. This conceptual framework helps to analyze insurance systems and comprises of basic structure, super structure and sustainability of agricultural insurance schemes. Another goal of this study is create awareness on importance and opportunities of risk management and agricultural insurance, both from the standpoint of farmers and insurance agencies.