Doğadan avlanarak yetiştiricilik koşullarında tutulan anaç uzun yüzgeçli sarıkuyruk (Seriola rivoliana Valenciennes, 1833) bireylerinde bazı üreme parametrelerin incelenmesi
Investigation of some reproduction parameters on longfin yellowtail (Seriola rivoliana Valenciennes, 1833) broodstock individuals, kept in farming conditions by caught from wild
  1. Tez No: 327161
  2. Yazar: ŞEFİK SURHAN TABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada doğadan avlanarak kültür koşullarında tutulan Uzun yüzgeçli sarıkuyruk (Seriola rivoliana Valenciennes, 1883) balığının bazı üreme parametrelerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada GnRHa hormonu uygulanarak elde edilmiş olan verilerden fekondite, batın sayısı, sperm kalite parametreleri ve morfolojisi, yumurta kalite parametreleri ve morfolojisi, embriyo gelişim aşamaları, prelarval ve postlarval morfolojileri incelenmiştir.Araştırma sonunda erkek bireylerin (n=5) sperm motilitesi %52.96±3.53 ile %77.78±2.22 arasında, canlılık süresi 864.44±65.94 sn ile 1014.17±95.58 sn arasında ve sperm yoğunlukları ise 60.47±8.09 ile 95.36±16.22 adet/ml arasında değişmiştir. GnRHa hormonu uygulamasından sonraki 35. ile 40. saat arasında elde edilen Uzun yüzgeçli sarıkuyruk yumurtaları 1096.61±45.30 µm çapında, 266.15±31.43 µm çaplı tek yağ damlacığına sahiptir. Üreme, Temmuz ve Ekim aylarında su sıcaklığının 22.6?23.9 ºC'ler arasında olduğu dönemde gerçekleşmiştir. Onyedi batında %99.49±0.28 döllenme ve %65.38±9.96 açılma oranına sahip toplam 6.455.480 adet yumurta elde edilmiştir. En iyi yumurtlama Eylül ayında gerçekleşmiştir. Kuluçka süresi 44. ile 48. saatler arasında ve embriyonik gelişim ise 25 aşama olarak tespit edilmiştir. Kuluçkadan çıkan larvalar 2.721±0.10 mm boyunda ve 0.336±0.02 mm çapında yağ damlacığına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to clarify some reproduction parameters of longfin yellowtail (Seriola rivoliana Valenciennes, 1883) individuals, kept in farming conditions by caught from wild. In the study, among the data obtained by GnRHa hormone application, the studied ones were fecundity, batch number, sperm quality parameters and its morphology, egg quality parameters and its morphology, embryonic development stages and prelarval and postlarval morphology.As a result of the study, the motility of male individuals (n=5) varied from %52.96±3.53 to %77.78±2.22; their motility duration changed from 864.44±65.94 sec to 1014.17±95.58 sec; and sperm density were between 60.47±8.09 and 95.36±16.22 per millilitre. The eggs of longfin yellowtail females obtained between 35 to 40 hours after the GnRHa application were 1096.61±45.30 µm in diameter and had single oil droplet of 266.15±31.43 µm in diameter. Reproduction were realised at 22.6 to 23.9 ºC in July and September period. At seventeen successful spawns, totally 6.455.480 eggs, with 99.49±0.28% fertilisation and 65.38±9.96% hatching rate were achieved. The best spawning was achieved in September. Hatching duration was between 44 and 48 hpf. Embryonic development was completed at 25 stages. The average length of newly hatched larva 2.721±0.10 mm and diameter of oil droplet was 0.336±0.02 mm.