Anadolu endemiklerinden Capoeta capoeta angorae (Hanko, 1924)'nin bazı meristik ve morfometrik özelliklerinin incelenmesi
The study of some meristic and morphometric characteristics of Capoeta capoeta angorae (HANKO, 1924) from Anatolian endemics
- Tez No: 327164
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Cyprinidae familyasına ait, Anadolu'ya endemik olan ve Akdeniz'e akan sularda (Antalya havzası, Asi, Batı Akdeniz, Ceyhan, Doğu Akdeniz, Kızılırmak, Konya kapalı ve Seyhan havzası) dağılım gösteren Capoeta capoeta angorae (Hanko, 1924)'nin bazı meristik ve morfometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Müzesi (ESFM) İçsu balıkları koleksiyonundan temin edilen 8 akarsu havzasına ait 410 birey incelenmiştir. Araştırmada 33 morfometrik ve 13 meristik karakterler incelenmiştir. Ayrıca morfometrik karakterlerin standart boy, kaudal pedünkül yüksekliği, dorsal yüzgeç boyu, baş boyu, burun boyu, burun yüksekliği ve göz çapı oranları belirlenmiştir. Örnekler üzerinde ölçülen morfometrik özelliklerin birbirine oranları ve tanımlayıcı istatistik parametreleri tespit edilmiştir. Capoeta capoeta angorae alt türünün farklı havza populasyonlarının meristik ve morfometrik karakterleri dağılım alanından son yıllarda tanımlanan Capoeta türleri ile karşılaştırılmıştır. Sadece Capoeta caelestis türünün şu an için geçerli bir tür olarak kabul edilebileceği kanısına ulaşılmıştır. Diğer havzalardaki populasyonarın daha ayrıntılı çalışılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended that some meristic and morphometric characteristics of Capoeta capoeta angorae (Hanko, 1924) which belongs to family of Cyprinidae, is endemic in Anotolia and shows distribution in flowing waters to the Mediterranean (Antalya basin, Asi, Western Mediterranean, Ceyhan, Eastern Mediterranean, Kızılırmak, Konya closed basin and Seyhan basin). In the research, it is examined that 410 individuals obtained from Freshwater Fish Collection of Faculty of Fisheries Museum of Ege University, belong to 8 drainage basins. In the research, 33 morphometric and 13 meristic characters are examined. Furthermore it is determined that the ratio of standart lenght, height of caudal peduncle, dorsal fin lenght, head lenght, nose length, nose height and eye diameter morphometric characters. It is compared that Capoeta capoeta angorae subspecies of meristic and morphometric characterised spreading area of populations of different basins, with Capoeta species which was examined last years. We were of the opinion that only the species of Capoeta caelestis can be considered as a valid species for the present. The population of other basins should be studied in more detail.