Kıyı ötesi ağ kafes sistemlerinde otomatik yemleme yazılımlarının ekonomik açıdan balık yetiştiriciliğine etkisi
Economical effect of the offshore mooring systems automatic feeding systems with software on fish production
  1. Tez No: 327182
  2. Yazar: TANSU İÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İŞGÖREN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile her alanda geleneksel yöntemler yerini teknolojik yöntemlere bırakmaya başlamıştır. Kapasite arttıkça rutin ölçümlerin, balık takibinin, raporlanmasının, besleme operasyonunun yapılması gibi işlemler hem zorlaşmakta hemde bu işlemleri yapmak için işgücüde arttırmakta ve maliyetleri yükseltmektedir.Bu çalışmanın amacı yetiştiriciliği yapılan mooring sistemlerde, yazılım destekli besleme operasyonunun yapılmasının iredelenmesidir. Bu sistemler; sıcaklık, oksijen, akıntı gibi faktörlerden oldukça etkilenmektedirler.Bu sistemlerin gerçek zamanlı ölçümü, kaydının tutulması ve istenilen zamanda raporlama, analizin elde edilmesi balıkların beslenmesinde büyük rol oynar. Bu sistemler aynı zamanda kafes ünitelerindeki görüntü birimlerine bağlanarak balıkların kontrolünü, beslenme operasyonunun takip edilmesi ve en önemlisi bu özelliklerin internet erişimi olan her yerden yönetip müdahele edilmesine imkan tanır.Otomatik yemleme yazılımları, sorunun sistem tarafından belirlenmesi ve soruna erken müdahele edilerek yetiştirme ünitelerinde kayıpların önüne geçilerek maddi kayıpların minimuma indirgenmesini sağlar. Aynı zamanda merkezi yönetim sayesinde sistemin sürekli izlenebilir kılar, sorunların erken tespitini ve işgücünün azaltılmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the rapid development of technology in all areas; traditional methods are being replaced with the technological methods. As capacity increases; routine measurements, fish monitoring, reporting, and feeding gets difficult to operate and increases the cost.The scope of this study is to investigate the effect of the mooring systems automatic feeding systems on fish production. In these systems can easliy be effected by temperature, oxygen, and discharge. Automatic feeding systems plays major role in fish production with their features such as; real-time measurement systems, record keeping and analyzing.Automatic feeding software allows users to determine the problem for early interventions, prevents possible financial losses. At the same time, centralized management enables to monitor the system continuously for early detection of problems and provides workforce reduction.