Su ürünleri yetiştiriciliğinde ağ kafes işletmelerindeki dalgıçların iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesi
Determination of occupational health and safety risks of divers in sea-cage farms in aquaculture
  1. Tez No: 933422
  2. Yazar: OĞUZHAN TAKICAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin İzmir bölgesindeki kıyı ötesi ağ kafes su ürünleri yetiştiriciliği tesislerinde çalışan dalgıçların karşılaştığı iş sağlığı ve güvenliği risklerini incelemektedir. Araştırma, kritik riskleri belirlemeyi, mevcut güvenlik uygulamalarını değerlendirmeyi ve bu hızla büyüyen sektörde dalgıç güvenliğini artırmak için kapsamlı çözümler önermeyi amaçlamaktadır. Metodolojide, saha gözlemleri, L-tipi Matris yöntemi kullanılarak risk analizi ve ilgili literatür ve yönetmeliklerin kapsamlı bir incelemesini içeren karma bir yaklaşım kullanılmıştır. Çalışma, riskleri dalış öncesi, dalış sırası ve dalış sonrası olmak üzere üç ana aşamada kategorize etmiştir. Temel bulgular, yetersiz buddy sistemi uygulaması, derinlik ve dip zamanı limitlerinin sıkça aşılması, yetersiz rezerv hava yönetimi ve uygun sağlık ve güvenlik protokollerinin eksikliği gibi önemli güvenlik sorunlarını ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca dalgıç sertifikasyon düzeyleriyle ilgili sorunları ve sektördeki profesyonel dalgıç eksikliğini de tespit etmiştir. Bu bulgulara dayanarak, araştırma bir dizi kısa ve uzun vadeli öneriler sunmaktadır. Bunlar arasında buddy sisteminin zorunlu hale getirilmesi, daha sıkı derinlik limitlerinin uygulanması, güvenlik eğitimlerinin iyileştirilmesi ve sektöre özgü sağlık ve güvenlik düzenlemelerinin geliştirilmesi yer almaktadır. Çalışma ayrıca, sektördeki güvenlik standartlarının sürekli iyileştirilmesi için gelecekteki potansiyel araştırma alanlarını da önermektedir. İzmir bölgesine odaklanmış olmasına rağmen, bu çalışmanın bulguları ve önerileri, benzer kıyı ötesi ağ kafes su ürünleri yetiştiriciliği operasyonlarına da uygulanabilir niteliktedir. Bu araştırma, Türkiye'nin su ürünleri yetiştiriciliği sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği standartlarını uluslararası düzeye yükseltme, potansiyel olarak hayat kurtarma ve sektördeki dalgıçların çalışma koşullarını iyileştirme gibi daha geniş bir hedefe katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the occupational health and safety risks faced by divers working in offshore cage aquaculture facilities in the Izmir region of Turkey. The research aims to identify critical risks, evaluate current safety practices, and propose comprehensive solutions to improve diver safety in this rapidly growing industry. The methodology used a mixed approach, which included field observations, risk analysis using the L-type Matrix method, and a thorough review of relevant literature and regulations. The study categorized risks into three phases: pre-dive, during-dive, and post-dive. Key findings reveal significant safety concerns, including inadequate implementation of buddy system, frequent exceedances of depth and bottom time limits, inadequate reserve air management, and a lack of appropriate health and safety protocols. The study also identified problems with diving certification levels and a shortage of professional divers in the industry. Based on these findings, the research suggests a number of short- and long-term recommendations. These include introducing buddy systems, introducing stricter depth limits, improving safety training and developing industry-specific health and safety regulations. The study also highlights potential areas for future research to continually improve safety standards in the industry. Although the focus is on the Izmir region, the results and recommendations of this study may be applicable to similar offshore cage aquaculture operations elsewhere. This research contributes to the broader goal of raising occupational health and safety standards in the Turkish aquaculture industry to international levels, potentially saving lives and improving working conditions for divers in this sector.