Görüntü işleme teknikleri ve klinik bulgular kullanılarak prostat geometrisinin idrar akış hızına etkisinin incelenmesi
Prostate using image processing techniques and clinical results of urinary flow rate investigation of the effect geometry
  1. Tez No: 327190
  2. Yazar: BİLAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYBURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Prostat, mesanenin altında, idrar borusuna sarılmış kestane büyüklüğündeki beze verilen addır. Bu bez sadece erkeklerde bulunur. Tez çalışmamızda, prostat hacminin idrar akımına etkisi incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde klinik verilerin alınması kapsamında yaşları 20 ile 60 arasında değişen 10 adet deneğe MR cihazı ile görüntüleme ve idrar akış ölçüm testi uygulandı. ?kinci bölümde görüntü işleme teknikleri kullanılarak, prostat bezinin 3 boyutlu geometrisi ve üretra (idrar kanalı) geometrisi oluşturuldu. Yaş ilerledikçe prostat geometrisinin değişikliğe uğradığı, hacminin büyüdüğü ve idrar kanalında bağlı değişiklikler görüldü. Üçüncü bölümde, akışkanlar dinamiği temelleri kullanılarak idrar kanalı içinde idrar akışı simüle edildi. Yapılan simülasyon sonucunda idrar akım hızı ortalama değeri 0,0048 m/s ± 0,0023 m/s ve idrar akım debisinin ortalama değeri 22,38±10,15 ml/s hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The prostate is a gland below the bladder the size of a chestnut wrapped in the urine pipe. This gland is present only in males. In thesis study, we investigated the effect of the prostate volume on the urinary flow. The study consists of three parts. Within the scope of the first section is the clinical data of 10 subjects with ages ranging from 20 to 60, MR (Magnetic Resonance) imaging, and urine flow measurement tests was applied. In the second part using the techniques of image processing, 3-D geometry of the prostate gland, and the urethra (urine canal) geometry was created. Advancing age changes the geometry of the prostate, and also urinary tract changes due to growing volume was observed. In the third chapter, fundamentals of fluid dynamics was simulated using the flow of urine in the urinary channel. As a result of the simulation, the mean value of urine flow rate 0.0048 m / s ± 0.0023 m / s and an average flow rate of urine flow value 22.38 ± 10.15 ml / s was calculated.