LR-115 nükleer iz kazıma dedektörlerinde alfa izlerinin görüntü işleme teknikleri ile matlab ortamında analizi
Investigation of the alpha tracks in solid state nuclear track detectors by image processing techniques on matlab
- Tez No: 327196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN HARMANŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Katıhal nükleer iz kazıma dedektörleri çevresel ve topraklardaki radon gazının izlenmesi çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Gözle sayımlar sırasında, film dedektörler üzerinde alfa izlerinin fazla olmasından dolayı sayım değerlerinde hatalar oluşmaktadır. Bundan dolayı alfa parçaçıklarının LR-115 film dedektörler üzerinde bıraktığı izlerin güvenilir ve hızlı bir şekilde sayılması gerekmektedir. Çalışmanın materyal ve metot kısmında, bazı LR-115 film dedektörler belli sürelerle toprak altında bekletilmiş diğer filmler ise Am-241 kaynağına maruz bırakılmıştır. Alfa parçacıklarının filmler üzerinde bıraktığı izler farklı görüntü işleme teknikleri kullanılarak MatLab ortamında incelenmiş ve sayılmıştır. Aynı zamanda filmler üzerinde üstüste gelen izler belirlenerek sayım değerlerindeki hatalar azaltılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, alfa tanecik izlerinin boyutların 5' den 49 piksele kadar değiştiği görülmüştür. Bu çalışmadaki yazılımla, yoğun ve üstüste gelmiş olan alfa izlerinin sayımı minimum hatayla ölçülmüş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Solid-state nuclear track detectors are widely used for monitoring studies of radon gas in environmental and soils. During manuel readout, it is occurred errors in the counting values due to excess traces of alpha in film detectors. Therefore, tracks of the alpha particles in the LR-115 film detectors are counted correctly and quickly. In the material and method section of this study, the other film detectors exposed to Am-241 alpha source while some of the LR-115 film detectors periodically placed in soils. The tracks of alpha particles on the film has investigated and counted at MatLab by using different image processing techniques. At the same time, the errors in the counting values have been reduced by determining overlapped tracks on the films. According to the obtained results, It has been found that the sizes of alpha particle tracks on the films ranged from 5 to 49 pixels. Through the software in this study, it will be that the counts of the excessive and overlapped alpha tracks on the films have been measured by minimum error.