Ödemiş ve kiraz (İzmir) ilçelerinde turşuluk hıyar (Cucumis sativus L.) üretim alanlarında kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.)'nın durumu
Situation of the root - knot nematodes (Meloidogyne spp.) found in production areas of gherkin (Cucumis sativus L.) in Ödemiş and kiraz (İzmir)
  1. Tez No: 327198
  2. Yazar: ESMERAY CAFARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KAŞKAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir İli Ödemiş ve Kiraz ilçeleri turşuluk hıyar üretimi yapılan tarlalarda bulunan kök-ur nematodlarının yayılış ve bulaşıklık oranları ile türlerinin saptanmasıdır. Araştırmanın materyalini, Ödemiş ve Kiraz ilçeleri tarlarından alınan, kök-ur nematodu ile bulaşık bitki materyali oluşturmuştur. Ödemiş ilçesinde 13 köydeki 62 tarladan, Kiraz ilçesinde ise 11 köydeki 34 tarladan bitki kök örnekleri alınıp, kökler 0-10 bulaşıklık ıskalasına göre değerlendirilmiştir. Yayılış ve bulaşıklık tespiti çalışmaları neticesinde; kök-ur nematodları ile bulaşıklığın Ödemiş ilçesi tarlarında % 17,74, Kiraz'da ise % 17,65 oranlarında olduğu saptanmıştır. Yaygınlık tespiti sonucunda Ödemiş İlçesi'nde % 14,51 ve Kiraz İlçesi'nde %14,71 oranında ağır yaygınlık tespit edilmiştir.Bu çalışmada bölgede varolan kök-ur nematodlarının türlerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan 17 farklı populasyona ait 34 preparatta bulunan 174 anal kesitin incelenmesi sonucunda, sırasıyla, Meloidogyne incognita (Kafoid and White, 1919) Chitwood, 1949 (%74,13) ve Meloidogyne javanica (Treub, 1885) Chitwood, 1919 (%25,87) türleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was the determination of the prevalence and infestation ratio with distribution of root-knot nematodes species found in production areas of gherkin (Cucumis sativus L.) in Ödemiş and Kiraz province in İzmir. Infested plant samples collected from Ödemiş and Kiraz fields were used as research materials. Root samples were taken from 62 fields in 13 villages on Ödemiş plain and 34 fields in 11 villages on Kiraz plain evaluating the roots according to 0-10 scale. As a result of distribution and infestation studies, the infestation with root-knot nematodes was found that 17,74 % in Ödemiş plain fields and 17,65 % in Kiraz fields were infected with root-knot nematodes. As a result of prevalance rates studies, it was found that 14,51 % in Ödemiş and 14,71 % in Kiraz were named with heavy spread rate.As a result of examination of 174 perineal patterns settled in 34 permanent slides related to 17 different population prepared for the purpose of the determination the root-knot nematode species existed in the study area, Meloidogyne incognita (Kafoid and White, 1919) Chitwood, 1949 (74,13%) and Meloidogyne javanica (Treub, 1885) Chitwood, 1919 (25,87%) were determined, respectively.