Çoklu emülsiyonların üretimine kolloid değirmendeki dönüş hızının etkisi ve enkapsülasyon verimliliklerinin hesaplanması
Influence of rotational speed in colloid mill during production of multiple emulsions and the determination of their encapsulation efficiency
- Tez No: 327220
- Danışmanlar: PROF. DR. HEİKE SCHUCHMANN, PROF. DR. ŞEBNEM TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde çoklu W1/O/W2 emülsiyonlarının üretimi sırasında kolloid değirmendeki dönüş hızının etkisi incelenmiş ve enkapsülasyon verimlilikleri farklı ölçüm teknikleri kullanılarak hesaplanmıştır.Üç farklı çoklu W1/O/W2 emülsiyon ikinci emülsifikasyon basamağında uygulanan kayma hızı değiştirilerek üretilmiştir. Böylece çoklu emülsiyonların farklı damlacık boyutu dağılımlarına sahip olmaları sağlanmıştır. Enkapsülasyon verimlilikleri indirekt ölçüm tekniklerden elektriksel iletkenlik, fotometre, reometre ve direkt ölçüm tekniği diferansiyel tarama kalorimetresi (DSC) ile ölçülmüştür. Ölçümler sonrası hesaplanan enkapsülasyon verimliliklerine dayanarak tüm metodlar birbirleri ile karşılaştırılmış ve sonuçlardaki farklılıklara nelerin sebep olduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the influence of the rotational speed in colloid mill during the second emulsification step of the production of multiple W1/O/W2 emulsions had been investigated and their encapsulation efficiencies were determined by using different measurement techniques.Three different W1/O/W2 multiple emulsions were produced by changing the applied shear rate during the second emulsification step. This resulted in multiple emulsions with different droplet size distributions. The encapsulation efficiencies were determined by the indirect methods electroconductivity, photometry and rheology as well as the direct method differential scanning calorimetry. Comparison was made between the measurement techniques and the differences between the results were discussed.