Karınca kolonisi eniyilemesi algoritmaları için çaprazlama yöntemleri geliştirilmesi
Developing crossover methods for ant colony optimization algorithms
- Tez No: 327222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBARS UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karınca Kolonisi Eniyilemesi (KKE) algoritmaları, karınca türlerinin doğadaki yiyecek arama davranışlarından esinlenmekte ve birçok eniyileme probleminin çözümünde kullanılmaktadır. Genetik Algoritmalar (GA) da KKE gibi popülasyon tabanlı evrimsel algoritmalar arasındadır. Ancak, GA'ın güçlü bir yönü olan çaprazlama mekanizması klasik KKE içerisinde yer almamaktadır.Bu çalışma, KKE algoritmaları için feromon tabloları tabanlı çaprazlama yöntemleri önermektedir. Birbirinden bağımsız yapay karınca kolonileri tarafından üretilen feromon tabloları, birer kromozom olarak düşünülmektedir. Bu kromozomlar, çaprazlama işleçlerinin uygulanmasının ardından, bir sonraki nesildeki karınca kolonilerine feromon tablosu olarak verilmektedir. Çaprazlamanın uygulanmasındaki temel düşünce, farklı koloniler tarafından feromon izleri şeklinde depolanmış olan yerel bilginin paylaşılması, güçlü yönlerinin birleştirilmesi ve yerel eniyiye (local optimum) takılmadan, evrensel eniyi çözüme ulaşılma olasılığının artırılmasıdır.Geliştirilen yöntemler Gezgin Satıcı Problemi üzerinde, TSPLIB içerisinde yer alan bazı karşılaştırma problemleri ile Max-Min Karınca Sistemi algoritması kullanılarak test edilmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Deneyler ve karşılaştırmalar, çaprazlama mekanizmalarının, KKE algoritmalarının performansını iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ant Colony Optimization (ACO) algorithms are inspired from the foraging behavior of ant species in the nature and have been used to solve many optimization problems. Similar to ACO, Genetic Algorithms (GA) are in population based evolutionary algorithms. However, as a strong feature of GA, crossover mechanism is not exist in classical ACO.This study proposes crossover mechanisms based on pheromone tables for ACO algorithms. Pheromone tables which are produced by independent artificial ant colonies are thought as chromosomes. After applying crossover operators to these chromosomes, they are given as an iput to next generation ant colonies. Main idea behind using crossover is to share local information that is deposited as pheromone trails by different colonies, combining their strong parts and so increasing the probability of reaching global optimum solution with avoiding from local optima.Methods that were developed were tested on Traveling Salesman Problem with some benchmark problems from TSPLIB using Max-Min Ant System algorithm and results are presented. Experiments and comparisons show that crossover mechanisms improve the performance of ACO algorithms.