Erken evre (T1-T2) larenks karsinomlarında radyoterapi sonuçları
- Tez No: 44580
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VII) ÖZET Erken evre larenks kanserlerinde hastalığın tam değerlendirmesi ile fonksiyon koruyucu tedavilerin uygulanabilmesi mümkündür. Bu çalışmada Ağustos-91 ile Aralık-94 tarihleri arasında Dokuz Eylül baş boyun kanser grubunda (DEBBKG ) prospektif olarak yürütülmekte olan larenks kanserleri tedavi protokolüne uygun olarak tedavi edilen 44 olguya ait ön sonuçlar bildirilmiştir. Olguların 43' ü erkek, 1' İ kadındır. Yaş dağılımı 27 ile 87 arasında değişmekte olup median yaş 61'dir. Evre dağılımı ; TisNO 6, T1N0 29, T2N0 8'dir. Olguların 40 tanesi glottik, 4 tanesi supraglottik yerleşimlidir. Histolojik dağılım; 6 olgu insitu, 37 olgu invaziv epidermoid karsinom, 1 olgu küçük hücreli karsinomdur. Epidermoid karsinomlu 3 olguda ikinci primer olarak akciğer karsinomu saptanmıştır. 28 olguda tanı biopsi, 12 olguda stripping, 1 olguda kordektomi, 2 olguda kitle eksizyonu, 1 olguda polipektomi ile konmuştur. Tüm olgular planlanan tedaviyi tamamlamış ve hiçbir hastada tedaviye ara verilmemiştir. Radyoterapi dozu 33-35 fraksiyonda 66-70 Gy' dir. Tedaviden 2 ay sonra yapılan larenks tetkikinde tüm olgularda tam regresyon saptanmıştır. Bir olguda tedavi sonu 11. ayda biopsi ile doğrulanan kıkırdak nekrozu saptanmıştır (RTOG/EORTC GIV geç yan etkisi) (%2.3). Bu olgu dışıdaki hiçbir olguda larenks ödemi, ışınlanan alan cildinde hiperemi ve pigmentasyon artışı dışında ( RTOG G1 ) yan etki gözlenmemiştir. Otuzdört olgu tedavi sonundaki ses kalitesini 'çok iyi' olarak tanımlarken (%77.3), 9 olguda 'iyi derecede' ses kalitesi elde edilmiştir (%20.4). Kordektomi sonrası radyoterapi uygulanan 1 olguda ise ses kalitesi 'kötü' dür (%2.3). Olguların takip süresi 4 ay ile 47 ay arasında değişmekte olup median takip süresi 19.5 aydır. Eşlik eden akciğer ikinci primeri olan 3 ve hastalık dışı nedenlerle kaybedilmiş olan 2 olgu çalışma kapsamı dışında bırakılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 1 olgu kayıptır (%2.5). 1 olguda 7. ayda lokal (%2.5), 1 olguda 17. ayda bölgesel yineleme (%2.5) saptanmış olup, diğer 36 olgu hastalıksız olarak takiptedir (%92.3). Olgularda Kaplan-Meier yöntemi ile hesaplanan 19.5 aylık hastalıksız sağkalım %94.5'tir. 54
Özet (Çeviri)
VIII) SUMMARY Function preserving treatment modalities has to be used in the treatment of early stage larynx carcinoma. In this study, the preliminary results of 44 early stage larynx carcinoma patients who were treated according to the prospective larynx carcinoma protocol of Dokuz Eylül Head and Neck Cancer Group are presented. The median age was 61 years and 43 patients were male (97%), one patient was female (%3). 6 patients were staged as TisN0, 30 patients T1N0, and 8 patients as T2N0. In 40 cases, tumor localization was in the glottic and in 4 cases in the supraglottis area. The tumor histology was invasive squamous cell carcinoma in 37 patients, in-situ squamous cell carcinoma in 6, and small cell carcinoma in 1 patient. Lung cancer was detected as a second primary in 3 patients. Diagnosis was made by biopsy in 28 cases, by stripping in 12 cases, by cordectomy in 1 case, by mass excision in 2 cases and by polipectomy in 1 case. All cases were treated by radiotherapy alone. Treatment was completed in all cases. The delivered total dose was 66-70 Gy in 33-35 fractions. All patients were found to be tumor free in the first direct laryngoscopy examination. Early side effects are erythema, dry desquamation, and dysphagia in follow up period ranges 4-47 months and median follow up is 19.5 months. Up to now, no serious late side effects other than one chondronecrosis (RTOC/EORTC GIV late side effect) has been observed. The voice quality was defined as 'excellent' by 34 patients, 'good' by 9 patients. Only in one cordectomy patient voice was not satisfactory. 3 cases with synchronous lung carcinoma and 2 patients died because of non-oncological reasons (car accident and cerebral hemorrhage) were censored from the study. One case was lost to follow up (%2.5), local recurrence was detected in 1 case at the 7,h month (%2.5), regional recurrence was detected in 1 case at the 17,h month (%2.5). The local control rate with a median follow up period of 19.5 months is %92.3 and disease free survival is %94.5. 55