Rekürren respiratuar papillomlu vakalarda klinik, morfolojik ve immünohistokimyasal bulgular
  1. Tez No: 32724
  2. Yazar: ALİ A. ABEDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Rekürren respiratuar papillomatozis çocukluk çağında larenks epitelinin en sık görülen benign tumoral oluşumlarından birisidir. Tüm üst solunum yolunda rastlanabilen ve tüm yaşlarda görülebilen bu hastalık inatçı nükslerle karakterizedir. Klinik tablosu oldukça değişken olan bu hastalığın etyolojisinden latent human papilloma virüs enfeksiyonu sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada RRP nedeni ile operasyon uyguladığımız 36 hastamızın klinik tabloları tartışılmış ve bu vakalardan 20' sinde hastalığın etyopatogenezine yönelik ipuçları bulmak amacı ile elektron mikroskobu, ışık mikroskobu ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak elde ettiğimiz bulgular tartışılmıştır. 21
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RRP is one of the most common benign tumors of the larynx. Recurrences due to latent infection of human papilloma virus in clinically uninvolved tissue require multiple endolaryngeal procedures. Our experience in 36 patients with this disease who underwent C02 laser surgery is presented. Also in 20 cases we performed immunohistochemical, and morphological studies including electron microscopy in order to find out some clues about the etiopathogenesis of the disease. 22