The N,S-heterocyclic carbene complexes derived by benzothiazole
Benzotiyazol'den türeyen N,S-heterosiklik karben kompleksleri
  1. Tez No: 327277
  2. Yazar: ZEYNEP İPEK ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı benzotiyazolin-2-iliden rutenyum komplekslerinin sentezi ve onların katalitik özelliklerinin transfer hidrojenasyon tepkimelerinde araştırılmasıdır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde benzotiyazol, benzotiyazol türevleri ve NHC' lere ait temel bilgiler, önemi ve kullanım alanları özetlenmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalar açıklanmıştır. Üçüncü bölüm, sentezlenen benzotiyazolyum tuzları, [1,3]-sigmatropik ürünler ve rutenyum(II) kompleksleri sentezleri ile ilgilidir. Sentezlenen benzotiyazolyum tuzlarının (1), [1,3]-sigmatropik ürünlerin (2) ve rutenyum(II) komplekslerinin (3) yapıları spektroskopik metotlara karakterize edildi ve komplekslerin katalitik özellikleri ketonların, aldehitlerin ve iminlerin transfer hidrojenasyon tepkimelerinde incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to synthesize of ruthenium complexes bearing benzothiazolin-2ylidene and their catalytic properties are to investigate in transfer hydrogenation reactions. That thesis is formed in three chapters.In chapter first, it is summarized, main properties, usage zones and importances of benzothiazole, derivatives of benzothiazole and NHC?s. In second chapter, it is described experimental studies. In chapter third, synthesized benzothiazolium salts and ruthenium(II) complexes structures was characterized by spectroscopic methods and catalyst properties of synthesized complexes were investigated in asymmetric transfer hydrogenation of ketones, aldehydes and imines.