Bir sanayi kompleksinin boyutlanması
Designing of an industrial complex
  1. Tez No: 327279
  2. Yazar: AYTEN ARTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARLAS ÖZDEN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, içerisinde fabrika ve ofis binalarının bulunduğu bir sanayi kompleksinin tasarımı yapılmıştır. Tasarım kapsamında yapıların üzerine gelen yükler gerçeğe en uygun olacak şekilde belirlenmiş, güncel yönetmelikler dikkate alınarak yapısal çelik tasarımı yapılmıştır. Yapıların özellikle rüzgar ve deprem gibi yanal yükler etkisi altında göstermiş olduğu davranışlar dikkate alınmış, güncel deprem yönetmeliğimize göre deprem etkisi uygulanmıştır. Yönetmeliğe göre yapının süneklik düzeyi normal olarak seçilmiştir. Her iki yapının da hesabı sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplama yapan bir bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılar çubuk elemanlar olarak tasarlanmış, çerçeve sistemin zayıf olduğu doğrultuda merkezi güçlendirilmiş çelik çaprazlı perdeler kullanılmıştır. Tasarım sırasında değişken kesitli eleman ve kompozit döşeme kullanılarak en ekonomik yapı tasarımı uygulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an industrial complex, which includes an industrial building and an office building, has been designed. In the scope of this study, design loads on the structures are calculated in reality and current regulations are taken into account in steel structural designing. Structures behaviors under lateral loads especially wind and earthquake are considered in accordance with current earthquake code. Ductility level of the structures is chosen normal level. Calculation and designing are done by a computer program which uses finite element method. The structures are designed as frame elements, concentric steel braced frames are used trough weak direction. Nonprismatis sections and composite slabs are used in order to get most economical structural design.