Beyoğlu'nun soylulaştırılmasında münferit hareketler: Galata bölgesi
Individual movements in gentrification of Beyoglu: Galata region
  1. Tez No: 327288
  2. Yazar: MİRAY DALGIÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DÜLGEROĞLU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kapitalizmin etkisindeki kentlerde kentsel dönüşümün bir parçası olarak adlandırılabilecek soylulaştırma kuramının ilk tanımı Glass (1964) tarafından, 1960'lı yıllarda Londra'daki çocuksuz çift ya da bekar gençlerden oluşan orta ve üst sınıfların, yaşamak için banliyöler yerine kent merkezine yönelip, işçi mahallelerindeki konutları satın almaları ile başlayan süreci tarif etmesi olarak literatürdeki yerini almıştır. İngiltere gibi erken kapitalistleşen ülkelerde, özellikle savaş sonrası yakılıp yıkılmış alanlarda ve sanayinin kent çeperlerine kaymasından sonra boşalan alanlarda, liman bölgelerinde ve eski kent merkezlerinde yaşanan dönüşüm 1960'lı yıllarda başlamıştır. Ancak Türkiye gibi geç kapitalistleşen ülkelerdeki dönüşümler 1990'lı yıllarda hız kazanmış ve üzerine araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.Bu çalışma ise, soylulaştırmanın yaşandığı kent içi alanlarda münferit olarak gerçekleşen dönüşümlere dikkat çekmektedir. Özellikle Beyoğlu bölgesinde sıkça rastlanan bu noktasal müdahaleler Galata bölgesi özelinde değerlendirilecektir.Soylulaştırmanın aktörleri olarak nitelendirilen soylulaştırıcıların sosyo-ekonomik yapısı yaşam standartları belirlenip, soylulaştırma kavramı talep yönlü yaklaşım içerisinde irdelenecek ve nedenleri ile süreci hakkındaki verilerden elde edilen bulgular, gelecekte izlenecek olan sürecin altyapısını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The first definition of gentrification; which is a urban renewal in under the influence of capitalism in cities; was made by Glass (1964) to denote the influx of middle-class people, who were childless couples or a bachelor young people, to cities and neighborhoods, displacing the lower-class worker residents in London. The transformation began in early capitalized countries as England in 60?s especially in burned and destroyed post-war areas, vacant areas of the industry after shifting of the walls of the city, port areas and old city centers. But, the transformation picked up in late capitalized countries as Turkey in 90?s and investigations have been started on it.In this study, the gentrification of urban areas experiencing transformations that occur as individual attention, so these pointed interventions are going to be evaluated especially in specific Galata resion in Beyoğlu district.Actors in the socio-economic structure, which are described as gentrifiers determined living standards, demand-side approach to the concept of gentrification in the examined and the findings from the data on the causes of the process and the process as to be followed will create the infrastructure in the future.