Stearidonik asit ile zenginleştirilmiş anne sütü yağına benzer yapılandırılmış yağ eldesi
Production of human milk fat substitutes (HMFS) containing stearidonic acid
- Tez No: 327298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ŞAHİN YEŞİLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma stearidonik asit (SDA) ile zenginleştirilmiş anne sütü yağına benzer yapılandırılmış yağların tripalmitin, fındık yağı serbest yağ asitleri ve Omega VegaTM serbest yağ asitleri arasında gerçekleşen, sn-1,3 spesifik Lipozyme® TL IM lipaz enzimlerince katalizlenen, enzimatik asidoliz tepkimeleri ile üretilmesini içermektedir. Anne sütü yağına benzer yapılandırılmış yağların üretimi ve zenginleştirilmesi amacıyla substrat mol oranı (3-5 mol/mol), reaksiyon sıcaklığı (55-65 ºC) ve reaksiyon süresi (4-12 saat) gibi reaksiyon koşullarının modellenmesi ve optimizasyonunda tepki yüzey yöntemi kullanılmıştır. Reaksiyonlar sonucunda seçilen tepkiler [stearidonik asit miktarı (%) ve oleik asit miktarı (%)] için, ?çoklu regresyon? ve ?geriye dönük eleme? yöntemleri uygulanarak başarılı kuadratik modeller elde edilmiştir. Optimum deney koşulları olarak reaksiyon sıcaklığı 60ºC, reaksiyon süresi 8 saat ve substrat mol oranı 4 mol/mol şeklinde belirlenmiştir. Bu optimum koşullarda yapılandırılmış yağların büyük ölçekte üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yapılandırılmış yağın SDA miktarının %2,0 ve oleik asit miktarının ise %22,9 olduğu ve sn-2 pozisyonunda %46,2 palmitik asit içerdiği bulunmuştur. Bunun yanı sıra, yapılandırılmış yağın oksidatif stabilitesi ile erime profilinin belirlenmesi son ürünün indüksiyon süresinin 6,08 saat olduğunu ve geniş bir erime aralığı içerdiğini göstermiştir. Elde edilen anne sütü yağına benzer yapılandırılmış yağların bebek formülasyonlarında ticari olarak kullanılan önemli bir bileşen olabileceği ve bebek beslenmesi ve gelişimi açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of the production of human milk fat substitutes enriched with stearidonic acid from tripalmitin, hazelnut oil fatty acids and Omega VegaTM fatty acids, via enzymatic acidolysis reactions by the catalysis of sn-1,3 spesific lipase enzyme, Lipozyme® TL IM. Response surface methodology was used to model and optimize the reaction conditions such as substrate molar ratio (3-5 mol/mol), reaction temperature (55-65 ºC), and reaction time (4-12 hour), for the production and enrichment of human milk fat substitutes. Good quadratic models were obtained by the application of