Karayolu güvenliği: iki şeritli kırsal yollarda güvenlik değerlendirmesi
Road safety: Evaluation of road safety on two lane rural roads
- Tez No: 327315
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ADEM FAİK İYİNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Ulaşım hizmeti ile topluma büyük yararlar sağlanmakla birlikte taşımada zaman içinde görülen artış, taşıt trafiğinden kaynaklanan bazı olumsuz sonuçları beraberinde getirmektedir. Bunlar trafik kazaları, hava kirliği, gürültü, ekolojik denge kaybı, zaman kaybı ve psikolojik sorunlar olarak sıralanabilir. Söz konusu olumsuz etkilerin başta gelenlerinden olan trafik kazaları, maddi ve manevi kayıpların büyüklüğü ile birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Belirtilen sorun büyük ölçüde ulaştırma mühendisliği alanı içerisinde çözüm gerektiren bir nitelik taşımaktadır.Bu çalışmada trafik kazaları, ulaştırma mühendisliğinin karayolu güvenliği konusu içerisinde ele alınarak trafik kazalarına neden olan faktörlerin neler olduğu araştırılmış ve özellikle tasarımın ve tasarımcıya ait etkenlerin üzerinde durularak farklı bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır.Ayrıca yeni gelişmekte olan bir anlayışın, ?tasarım tutarlılığı? kavramının ve buna bağlı olarak geliştirilen güvenlik ölçütlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Uygulama alanı olarak, karakteristik özellikleri nedeniyle iki şeritli kırsal yolların seçildiği söz konusu bu değerlendirmede yol güvenliği ile tasarım arasındaki ilişki ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although transportation service provides great benefits for society; increase of vehicle number causes some negative consequences as a result of vehicle traffic. These consequences could be listed as traffic accidents, air pollution, noise pollution, ecological problems, time loss and psychological problems. As the foremost topic; traffic accidents which bring financial and emotional damage, are one of the important problems in Turkey as well as in many countries. And the nature of this problem requires a solution which should be considered in the area of transportation engineering.In this study, the factors which cause the traffic accidents are searched in the aforementioned comprehension and it has been tried to make a different viewpoint by focusing on especially factors of design and designer.Moreover, the evaluation of a new approach, called ?design consistency? and related safety criteria had been made. By reason of its characteristic features, two ? lane rural roads is chosen as scope of application and a detailed reading about the relationship between road safety and design has been done.