Influence of type of initiation on thiol-ene click chemistry
Tiyol-en clıck kimyasına başlatıcı tiplerinin etkisi
- Tez No: 327324
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
?Tiyol? ve ?en? fonksiyonlu polistirenler ile karşılık gelen ?en? (allil bromür, metil akrilat and metil metakrilat) ve ?tiyol? (3-merkaptopropiyonik asit) moleküller kullanılarak termal ve fotokimyasal başlatılmış tiyol-en ?click? reaksiyonları incelendi.Sırasıyla, fonksiyonel başlatıcı ve uç grup modifikasyonu yaklaşımları kullanılarak tiyol ve en fonksiyonlu iyi tanımlanmış lineer polistirenler atom transfer radikal polimerizasyonuyla sentezlendi. Tiyol-en reaksiyonları hem 2, 4, 6-trimetoksibenzoil difenilfosfin oksit (TMDPO) ve 2,2-dimetoksi-2-fenil asetofenon (DMPA) gibi kırılma tipi fotobaşlatıcıların yanında benzofenon (B), tiyoksanton (TX), kamforkinon (CQ) gibi H-koparma tipi fotobaşlatıcılarla hem de 2,2?-azobis(izobutironitril) (AIBN) gibi klasik termal başlatıcılarla 80oC'de başlatılabilir. Reaksiyonların kinetiği ATR-FTIR izleme sistemiyle online olarak izlendi ve dönüşümler 1H-NMR spektroskopisiyle belirlendi. Çalışılan başlatıcı sistemlerinin ?click? kimyası etkinliklerinin karşılaştırılmaları gerçekleştirildi. Kırılma tipi fotobaşlatıcıların, termal başlatıcılara ve H-koparma tipi fotobaşlatıcılara kıyasla, thiol-en ?click? reaksiyonlarını yüksek etkinlikle başlattığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Thermally and photochemically initiated thiol-ene ?click? reactions using thiol- and allyl- end functionalized linear polystyrenes with various enes (allyl bromide, methyl acrylate and methyl methacrylate) and thiol (3-mercaptopropionic acid) have been investigated.Allyl- and thiol- end-capped polystyrenes with controlled molecular weight and low polydispersity were prepared by atom transfer radical polymerization (ATRP) of styrene using functional initiator and end group modification approaches, respectively. Thiol-ene reactions can be initiated by both cleavage type photoinitiators such as 2, 4, 6-trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide (TMDPO) and 2, 2-dimethoxy-2-phenyl acetophenone (DMPA) and H-abstraction type photoinitiators such as benzophenone (B), thioxanthone (TX), camphorquinone (CQ), and classical thermal initiator, 2,2?-azobis(isobutyronitrile) (AIBN) at 80oC. The kinetics of the reactions were monitored online with a real time ATR-FTIR monitoring system and the conversions were determined by 1H-NMR spectroscopy. A comparison of ?click? efficiencies of the studied initiator systems was performed. Compare to the thermal initiators and H-abstraction type photoinitiators, cleavage type photoinitiators were found to induce thiol-ene ?click? reactions with higher efficiency.