Aspergillu section nigri üyelerinin fumonisin oluşturma potansiyelleri ve pozitif suşların okratoksin a üretim özelliklerinin incelenmesi
Determination of fumonisin production of aspergillus section nigri members and investigations of ochratoxin a production properties of positive strains
  1. Tez No: 327327
  2. Yazar: CEREN DAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK HEPERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, kuru incirden izole edilen 133 adet Aspergillus section Nigri üyesi izolatın (Aspergillus niger agg. (63), A. foetidus (45), A. awamori (8), A.carbonarius(15) ve A. aculeatus (2)) yapay besi ortamında fumonisin B1, B2 ve B3 üretim potansiyelleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Literatürde Aspergillus section Nigri üyesi küflerin okratoksin A (OTA) oluşturduğu belirtilmektedir. Bu nedenle fumonisin üretme potansiyeline sahip izolatlar, yapay besi ortamında üç farklı sıcaklıkta (15°C, 25°C ve 30°C) OTA üretimleri açısından değerlendirilmiştir. Yapay besi ortamında fumonisin üreten suşların kuru incir ortamında da OTA ve fumonisin oluşturma potansiyelleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda 10 adet Aspergillus section Nigri üyesi izolatın yapay besi ortamında 4.75-400.91 µg/g düzeyinde fumonisin B2 ürettiği belirlenmiştir. İzolatların hiçbiri fumonisin B1 ve B3 oluşturmamıştır. A. niger, A. awamori ve A. foetidus türüne ait izolatların fumonisin B2 üretme potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir. A. aculeatus ve A. carbonarius türüne ait hiçbir izolat fumonisin oluşturmamıştır. Kültür ortamında fumonisin B2 üretme potansiyeline sahip suşların tümünün kuru incir ortamında 25.70-48.61 µg/g aralığında fumonisin B2 ürettiği gözlenmiştir. Çalışmada fumonisin üreticisi suşların aynı zamanda OTA üretmediği belirlenmiştir. Bu çalışma, Fusarium kaynaklı fumonisin kontaminasyonuna ilave olarak Aspergillus section Nigri kaynaklı fumonisin kontaminasyonunun, kuru incirlerde daha sık ve yüksek düzeyde fumonisin kontaminasyonu görülmesine neden olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study using the high performance liquid chromatography, fumonisin B1, B2 and B3 production of 133 isolates of Aspergilus section Nigri (Aspergillus niger agg. (63), A. foetidus (45), A. awamori (8), A.carbonarius(15) ve A. aculeatus (2)) obtained from dried fig samples have been investigated in culture media. Studies have been shown that the members of Aspergillus section Nigri produced ochratoxin A. Therefore, ochratoxin A production of fumonisin-producing strains have been investigated at three different temperatures (15°C, 25°C and 30°C). Moreover, the isolates, which produce fumonisin in culture media, were analyzed in order to determine their fumonisin and OTA production capability on dried fig media. According to results, 10 isolates of Aspergillus section Nigri produced fumonisin B2 ranging from 4.75 to 400.91 µg/g. None of the isolates produced fumonisin B1 and B3. It has been determined that the isolates of Aspergillus niger, A. foetidus and A. awamori were capable of fumonisin production. None of the isolates of A. carbonarius and A. aculeatus produced fumonisin. Fumonisin-producing strains were further able to produce fumonisin B2 on dried fig media in the range of 25.70-48.61 µg/g. None of the fumonisin-producing isolates produced ochratoxin A. These findings indicate that fumonisin production by Aspergillus section Nigri can make the dried fig frequently contaminated with fumonisin in addition to fumonisin by Fusarium.