Lif katkılı kerpiç panel duvar üretilme olanaklarının araştırılması
Unvestigation on production of reinforce adobe panel wall by fiber
- Tez No: 327355
 - Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TANAÇAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, kerpicin olanaklarının ve kullanım alanlarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sadece yığma yapılarda kullanılan bu malzemenin, panel duvar olarak çok katlı yapılarda da kullanılmasını sağlamak amaçlanmıştır. Geliştirilecek malzemenin ekolojik ve ekonomik olması yöntemi belirleyen temel faktör olmuştur. Kullanılacak katkı maddeleri ve kürleme koşulları bu faktör göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.Bu çalışmada bağlayıcı ve kimyasal katkısı ile sağlamlaştırılan toprağa lif katılarak kompozit panel üretme olanakları araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. İlk aşamada, üretilmesi hedeflenen kompozit malzeme için uygun matrisi oluşturacak olan katkılı kerpiç toprağını belirlemek için deneyler yapılmıştır. İkinci aşama da ise bu matrise katılacak lif katkısı ile ilgili deneyler yapılmıştır. Uygun matrisi belirlemek için yapılan deneylerde, toprak, kimyasal ve bağlayıcı katkısı ile sağlamlaştırılmıştır. Bu aşamada uygun bağlayıcı cinsi, uygun değerde bağlayıcı ve kimyasal katkı miktarı ve uygun kürleme koşulları belirlenmiştir. İkinci aşamada, kerpiç duvar paneli üretebilmek için, hazırlanan matrise katılacak olan uygun lif boyu ve lif katkı miktarı belirlenmiştir.Bu çalışma, lif ve bağlayıcı katkısı ile güçlendirilmiş kerpiçten panel duvar üretmenin olanaklı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability, ecological and energy efficient design approach are what expected from contemporary architecture. In this approach, adobe again starts to gain importance as a building material. The use of adobe reduces energy consumption in buildings. Only human power is consumed in production of adobe brick. It has high performance of heat storage and heat insulation. In addition adobe walls provide high quality of indoor air for healthcare. For these reasons, adobe is waiting to take its place among the modern buildings materials. In the past, and today, adobe is used masonry buildings material. Because of adobe is not adapted to modern construction techniques, the application areas of adobe are gradually decreasing.In this study, it is aimed to develop adobe and application areas of it. This material is only used in masonry buildings. For developing new application areas, it is intended to use it in modern constructions as a panel wall. The key factor in determining the method of developed material is being ecological and economical. These factors are taken into account to examination of the used additives and curing conditions.Adobe can not be used the construction of high-rise buildings because of its heavy. The basic problem to make it less heavy. Its heaviness depends on its thickness. Its thickness depends on the brittle properties of the material. In this study, to increase the mechanical properties and to thin of the cross-section of the adobe, chemical and fiber are added into the soil. Thus, it is investigated the possibilities of producing composite panel wall from reinforced soil.The experimental study is conducted in two stages. In the first stage, the optimum chemical and binding additives rates are determined by experimantal. In the second stage, to produce adobe panel wall, optimum amount and length of fiber additives are determined by experimantal.