Lif katkılı yüksek mukavemetli beton ile üretilmiş elemanların eğilme davranışları
Flexural behaviours of fiber reinforced elements under bending loads
  1. Tez No: 614038
  2. Yazar: ERDEM ÇOTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ARISOY, PROF. DR. HASAN MURAT TANARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapı sistemlerinin depremden kaynaklanan yatay kuvvetler karşısında daha sünek davranışlar göstermesi hedeflenmektedir. Bu hedef için klasik betonarme yapı çelik konstrüksiyon veya bunların bileşimi hibrit / kompozit çözümler ile yapı sistemleri geliştirilmektedir. Günümüzde betonarme sistemlerin, betonun fiziksel ve mekanik özelliklerini yüksek oranda iyileştirerek çerçeve sistemlerde üstün davranış özellikleri elde edebilmek adına yeni araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Ultra Yüksek Performanslı Lifli betonlarda (UYPLB) sahip oldukları mekanik özellikler nedeniyle betonarme çerçeve elemanların performanslarını geliştirebilmek için araştırma yapılan önemli malzemelerdendir. UYPLB'nin mekanik özelliklerini belirlemeye yönelik gerçekleştirilen malzeme deneylerinden sonra bu malzeme ile üretilen yapı elemanlarının davranışlarının da incelenmesi literatür açısından önemlidir. Bu bağlamda bu çalışmada ultra yüksek performanslı lifli beton ile üretilen kirişlerin eğilme kuvvetleri altındaki davranışları deneysel çalışmalar ile incelenmiştir. Deney programı için aynı geometrik özelliklere sahip 6 adet kiriş örneği üretilmiştir. Bu kirişlerde 2 farklı çekme donatısı oranı ve 3 farklı beton tipi kullanılmıştır. Çalışmanın referans kirişleri klasik C30 betonu ile üretilmiş olup, çalışmada yer alan diğer kirişler ise aynı matristen ancak farklı çelik lif barındıran ultra yüksek dayanımlı beton kullanılarak üretilmiştir. Deney elemanları dört noktalı eğilme yükleri altında test edilmiş olup, deney elemanlarının eğilme yükleri altındaki dayanım ve davranışları, rijitlik durumları, süneklikleri incelenmiş ve kirişlerin kırılma mekanizmaları arasındaki farklar gözlenmiştir. Elde edilen bulgular karşılaştırmalı olarak analiz edilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed that structural systems to show more elastic behavior under seismic lateral loads. Upon this purpose, structural systems developed with reinforced concrete or steel frames or combination\composition of these systems. For nowadays, high performance behavioural properties of reinforced concrete frames are obtained by improving the physical and mechanical properties of concrete. UHPFC is one of the important construction materials that researched for improving the performances of reinforced concrete frame elements due to its advanced mechanical properties. Besides the experimental studies for defining the mechanical properties of UHPFC, it is important fort he point of literature that to define behaviours of the UHPFC frame elements. Upon this purpose, beamd those casted with UHPFC are investigated under bending forces. 6 pieces of beam specimens those have equal geometrical properties are produced for the experimental study. Two types of rebars and three types of concrete materials are used for beam specimens. Regular C30 concrete was used for reference beams and other beam specimens are casted with UHPFC that has same matrix but has different types of steel fibers. Simply supported beams are tested under four point loading flexural behaviours. Strength, rigidity, ductilty conditions were investigated of the specimens. Differences between fracture mechanisms were also observed. Results were analyzed comperatively.