Üretim yöntemine göre amortisman uygulamasının Yeni Vergi Usul Kanunu yazım çalışmalarındaki uygulanabilirliği
According to production process , applicability of depreciation practice on New Tax Procedure Law Works
- Tez No: 327364
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amortismanlar konusu, Türk Vergi Sistemi, Sermaye Piyasası Kanunu, TürkiyeMuhasebe Standartları ve Devlet Muhasebesi Kanunlarında geniş yer bulmaktadır.Finansal raporların sunduğu bilgilerden birisi de amortismanlardır. UluslararasıFinansal Raporlama Standartları'nın oluşumu amortisman konusunu etkilemiştir.Amortisman konusu, amortismana tabi duran varlıkların değerlemesindekideğişikliklerden, amortismanlarla ilgili kavramlardan ve amortisman hesaplamadakullanılan yöntemlerden etkilenmektedir. Ayrıca, işletmelerin karları ve vergilerininhesaplanmasında amortisman tutarları önemlidir.Çalışmamızda, amortisman konusu özellikle de amortisman yöntemlerinden biriolan Üretim Miktarına Göre Amortisman Ayrılması yöntemi ayrıntılı olarakincelenmiştir. Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartlarının izin vermişolduğu amortisman ayırma yöntemleri uygulama örnekleri ile açıklanmıştır. Buörneklerde oluşan farklılıklar açıklanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkey Tax System, Capital Markets Law, Turkey Accounting Standardsand the Government Accounting Laws find their ways within the scope ofdepreciation. One of the informations presented by the financial reports isdepreciation. The formation of International Financial Reporting Standandsinfluenced the depreciation subject. The depreciation subject is effected from thevaluation changes of tangible fixed assets which are subject to depreciation, theconcepts related to amortizations, and the methods used to calculate amortization.Separately, business profits and taxes are important in the calculation ofdepreciation.In our study, Separation of Production Depreciation Method in particular, whichis one of the concepts of depreciation has been detaily discussed. Tax ProcedureLaw and Turkey Accounting Standards that have given way to separation indepreciation methods are explained with practical examples. The differences inthese examples are explained and evaluated.