Doğalgaz talep tahmini: Bayburt ili üzerine bir uygulama
Natural gas demand estimation: An application for Bayburt
- Tez No: 327384
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, enerji sektörünün en aktif ve stratejik enstrümanlarından biri olan doğalgazın dünyadaki ve Türkiye?deki tarihsel gelişimi teorik olarak, ayrıca tüketicilerin doğalgaz kullanımını etkileyen faktörlerin belirlenmesi alan araştırmasıyöntemiyle incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak enerjinin tanımı, enerji kaynakları, enerji güvenliği ve enerjinin diğer bilim dallarıyla olan ilişkisine değinilmiştir. İkinci bölümde, Dünya?da ve Türkiye?de doğalgaz piyasasının tarihsel gelişimi, doğalgaz rezervleri, doğalgaz üretimi ve tüketimine değinilmiş ve son olarak konu ile ilgili literatür özetine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın önemi, amacı, kapsamı, anketin hazırlanması ve uygulanması aşamalarına değinilmiştir. Daha sonra veri setinin işlenerek, verilerin analiz edilmesinde kullanılan ilişki ölçüleri sunulmuştur. Son olarak da uygulanan ekonometrik model hakkında bilgi verilmiştir. Mayıs-Haziran 2012 tarihinde 505 kişiye uygulanan anketlerden elde edilen verilerin SPSS programı ile analizi yapılmış ve sonuç olarak; logit modele dahil edilen bağımsız değişkenlerden evin niteliği, konut sahipliği, dış cephe yalıtımı ve hanehalkının aylık gelir düzeyi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study identifies the affects of natural gas, energy sectors one of the most active and strategic instruments, on global and Turkey?s historical development theoretically. Besides that, the study also identified the factors that affect the consumers natural gas consumption based upon area research method. The study consists mainly of three sections. In the first section, the general definition of energy, natural resources, energy security and energy are given the relationship with other disciplines. In the second section, the historical development of the natural gas market in the world and in Turkey, natural gas reserves, production and consumption of natural gas is metioned and finally a summary of the literature on the subject are included. In the third section, it is to be emphasized the importance, aim, scope of the study and preparation and application of the questionnaire. Then, by handling data set it is introduced relation measures analyzed in data set. Finally it is given information about econometric model. A survey has been done on 505 people for May-June 2012, and the collected data has been analysed by using SPSS software. As a result, nature of the house, home ownership, exterior insulation and montly income of the household have been statistically significant from the independent variables that are included into logit model