Hollanda hastalığı üzerinde ampirik bir araştırma
An empirical investigation about dutch disease
  1. Tez No: 327383
  2. Yazar: AMİN ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hollanda hastalığı, ani zenginleşme kaynağına kavuşan bir ekonomide mevcut üretim faktörlerinin diğer üretim alanlarından çekilip yeni kaynağa yönelmesi sonucunda toplam üretimin azalmasına denir. İlk olarak 1960'lı yıllardaHollanda'dadoğal gazbulunması sonucunda gözlemlendiği için Hollanda Hastalığı adını almıştır. Butezde ülkelerin doğal kaynak ihracatından elde ettikleri gelirler ilebirlikte ekonomik büyüme ve insani kalkınma endeksinin bu gelir kaynağından ne kadar etkilendiğiHollanda Hastalığı'nın çerçevesinde 1990 ?2010 döneminde ele alınmaktadır. Bu amaçlaKişi başına GSYİH, HDI, Sabit Sermaye Oluşumunun GSYİH?daki payı, Doğal Kaynak İhracatın GSYİH?daki payı, Reel Döviz Kuru Endeksi ve İş Gücü değişkenleri ele alınıp çeşitli modeller kurulmuşve Hollanda hastalığının geçerliliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Available supply of factors of production in an economy gained sudden enrichment retreat to other production areas turn to new sources of production as a result of a decrease in total is called Dutch Disease. That first time in the 1960s as a result of presence of natural gas in the Netherlands was named the Dutch Disease. In present thesis the income of countries that derived by their exports of natural resources and their economic growth and human development index with economic factors, how much affected by this revenue source and the emergence of Dutch Disease along 1990 -2010 period has been analyzed. In this thesis, GDP per capita, HDI, the share offixed capital formation in GDP, the share of natural resource exports in GDP, Real Effective Exchange Rate Index and Labour Force variables has been used and the models has been established on dependent(GDP Per Capita) and independent(HDI) variables.The model that has been used for estimation isdynamic panel model.