W. Montgomery Watt'ın vahiy ve Kur'an algısı
The perception of revelation and Qur'an in W. Montgomery Watt
  1. Tez No: 327399
  2. Yazar: ERSİN KABAKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, son dönem batılı Kur'an araştırmacılarından olanMontgomery Watt'ın Kur'an Algısı'nı ele almaktadır. Öncelikle, oryantalizmteriminin hem anlam alanı hem de tarihsel gelişimine konumuz için kifayet edecek kadar değinilmekte, daha sonra Kur'an üzerine yapılan Batı kaynaklı çalışmaların tarihsel süreci kısaca ortaya konmaktadır. Bu bağlamda, Watt'ın Kur'an algısını belirleyen ana görüşleri tezin ana konusu olarak ele alınmaktadır.Watt'ın hayatı ve eserlerine değinildikten sonra, Watt'a göre Kur'an ve vahiy kavramlarının anlamı, bilinçaltı kavramının Watt'ın vahiy algısına etkisi, Kur'an'ın tarihî bağlamı, Kur'an'da sahihlik ve revizyon meselesi, Kur'an'ın kronolojisi, Kur'an'ın ?kaynakları? konuları, İslam literatüründeki ihtiva ettiği anlamsal çerçeveye de gerektiği kadar değinilerek mukayese imkânı tanıyacak sûrette ele alınmaktadır. Son bölümde ise Watt'ın Kur'an'la ilgili görüşlerine yönelik ülkemizdeki Müslüman ilim adamlarının ortaya koydukları bazı tenkit ve değerlendirmelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Qur?an perception of Montgomery Watt, a contemporary scholar on Quranic studies. Firstly, the semantics and historical background of orientalism is mentioned as much as related to our topic and then a short history of Quranic studies in the West is stated. In this context, the related views revealing Watt?s understanding of the Qur?an are discussed as the main topic of the thesis. After mentioning the life and works of Watt, we mention the definition of the Qur?an and revelation, the effects of subconscious (unconscious) theory on Watt?s perception, the history of the Qur?an, the subjects ?revision? or authenticity in the Qur?an, the chronological order in the Qur?an and the sources of the Qur?an. These subjects are evaluated in Watt?s perspective after stating the Islamic content of them shortly which lets the possibility of comparison betweenthem. In conclusion, the reviews by some Muslim intellectuals in Turkey about Watt?s perception of Qur?an are included.