Packaging New Age culture in Turkish media
Türk medyasında Yeniçağ kültürünü paketlemek
  1. Tez No: 327438
  2. Yazar: ARDIÇ USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN EROL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Türk toplumunda yakın yıllarda sağlıklı yaşama, kişisel gelişime, maneviyata ve tamamlayıcı tıbba duyulan ilgi oldukça artmıştır. Yeni Çağ kavramları arasında yer alan içsel sesini dinlemek, manevi şifa ile şifalanmak, yüksek bir bilince ulaşmak, güçlü ve sevecen Doğa Ana gibi kavramlar Türk toplumuna çok yabancı olan kavramlar değillerdir. Türk medyası sözü edilen kavramları günümüze uyarlayarak onları medya kanalları aracılığı ile bir paketleme halinde sunar . Paketlemenin fikir liderleri tarafından, New Age bir popülerleştirme ve yaygınlaştırma dili olarak kullanılması tezin amacı konusunda önemli bir yer tutar. Yeni Çağ Kültürünün Paketleme halinde medya kanallarında popülerleştirme amacı ile sunulması, var olan Yeni Çağ dilini yeniden tanımlar. Bu tezin amacı Yeni Çağın Kültürünü Paketlemek adlı dilin, fikir önderleri tarafından nasıl kullanıldığını açıklayarak bu dilin söylemini açıklamaktadır. Bu söylemin nasıl bir Panacea halinde sunulmasını da açıklamayı amaçlayacak şekilde, medya kanallarından seçilen popüler kitap ve popüler televizyon kanallarının söylem analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recent years shown an increasing interest in the alternative medicine, self-awareness, healthy lifestyles, spirituality and self-help issues in the Turkish Society. New Age concepts as reaching to a higher state of consciousness, listening ones own inner-voice, spiritual healing, oneness consciousness are not alien to Turkish society. Turkish media redefined the ancient medicine of Anatolian culture redefined ways of healing and presented them as of somethingbrand new, as Packaging. Use of Packaging constitutes the promotion of New Age. Opinion Leaders or so-called Guru's of New Age are important conributors in the formation of the Packaging New Age language. Language of Packaging New Age Culture is created and promoted in Media Outlets. The aim of this work is to reveal the language of Packaging New Age culture that is being used in Media Outlets by Opinion Leaders or so-called Guru's. To reveal this discourse that is being presented as a Panacea, popular New Age books as well as popular New Age Tv pogrammes will be analysed.