Mekân, marka, statü: Türkiye'de caz
Venue, brand, status: Jazz in Turkey
  1. Tez No: 887559
  2. Yazar: MİNEN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GONCA İNCEDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmanın amacı, cazın Türkiye'de mekânsallaşma ve markalaşma sürecini incelemektir. Bu bağlamda çalışma, Lefebvre'nin mekân sınıflandırmalarında yer alan hem soyut, hem de çelişkili mekân kavramları ile tartışılmış, geçmiş ve günümüz caz dünyası ile örtüştürülmeye çalışılmıştır. Çalışma, geçmişten günümüze Türkiye'de varlık gösteren“caz”kavramını ve caz müziğini mekânsallaşma tarihi, pazarlama stratejileri, festivaller, caz kulüpler, itibar ve prestij meseleleri içerisinde mekân, dinleyici kitle ve müzisyenler ekseninden olacak şekilde üç ayaktan inceleyecektir. Bu çalışma,“Caz müziğin Türkiye'ye ayak bastığı 1920'lerden itibaren mekânsallaşması nasıl bir tarihsellik içerisinde gerçekleşmiştir ve günümüzde caz nasıl popüler kültürle ilintili bir janr / meta haline gelmiştir?”temel sorusu üzerine inşa edilirken, cazın dinleyici kitle ve büyük markalar / şirketler için ne ifade ettiği gibi yan sorularla ilerletilmiştir. Çalışma kapsamında yer alan mekân araştırmaları ağırlıklı olarak, İstanbul'da yer alan üç caz mekânı olan“Nardis Jazz Club”,“The Badau İstanbul”ve“Pera 77”olarak şekillenirken,“Hilton Otel”,“Kanyon AVM”,“Bozcaada Caz Festivali”olmak üzere altı mekân ağırlıklı olarak incelenerek ortaya konmuştur. Caza sponsor olan şirketlerde ise ağırlıklı olarak“Akbank”,“IKSV”,“Garanti”olmak üzere üç büyük marka tercih edilmiştir. Sözü edilen tüm konular ve meseleler, caz müzisyenleri ve müzik yazarları ile birebir görüşmeler yapılarak derinlemesine tartışılmıştır. Müzik yazarları ve caz müzisyenleri ile toplamda kırk kişisel görüşme ve sözlü tarih çalışması yapılmıştır. Kişisel görüşmeler, saha çalışmaları, katılımcı gözlemci notları, sözlü tarih çalışmaları ve yazılı kaynaklarla beraber harmanlanarak elde edilen veriler, öneriler ile birlikte tezin metin içeriğinde ve sonuç kısmında işlenmiştir. xiv Bu çalışma, caz müziğin 1920'lerden itibaren Türkiye'ye gelmesiyle birlikte geçirdiği dönemleri, önemli olayları, cazın gelişimini sağlayan unsurları ve önemli caz temsilcilerine yer vermektedir. Bununla birlikte, tezin asıl amacı, müzik yazarları ve müzisyenler açısından caz dünyasının günümüz anlatısını ortaya koymaktır. Tez, 2000 sonrası dijital çağda caz müziğin deyim yerindeyse kabuğunun değiştiği gelişim sürecine odaklanmaktadır. Caz müziğin kurumsallaşması meselesi tarihsel bir metodoloji ile birlikte Halkevleri, Bilgi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ekseni ağırlı olacak biçimde aktarılmıştır. Çalışmada, tarihsel süreç içerisinde örnekleri görülen müzik festivalleri sürecinin yerini caz odaklı müzik festivallerine çevirmesinde yatan temel stratejiler incelenmiş ve“Ormanada Yapı Konut Reklamı”üzerinden inşa edilen yeni caz algısı örneklendirilmiştir. Cazın ana merkezde olduğu afişler, reklam örnekleri ve“streaming”teknolojisi içerisinde yer alan müzik dinleme platformlarının oluşturduğu algoritmalar ve yeni çalma listeleri adlandırmaları örneklendirilerek tüm dinamikleriyle beraber açıklanmaya çalışılmıştır. Tüm bulgular son bölümde Henri Lefebvre'nin mekânsallaştırma teorileri ve çalışmaları ışığında temellenen Çelişkili ve Soyut Mekân üzerinden caz dünyaları eksenine uyumlandırılacaktır. Türkiye'de caz müziğin görünürlüğünü sağlayan mekânlar, önemli olaylar, temsilciler, tartışma unsurları ve gelişim grafiği sergilediği unsurlar ele alınarak, cazın Türkiye'deki güncel konumu ve caz dünyası incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the spatialization and branding process of jazz in Turkey. In this context, the study was discussed with both abstract and contradictory space concepts in Lefebvre's space classifications, and tried to overlap with the past and present jazz world. The study will examine the concept of“jazz”and jazz music, which has existed in Turkey from past to present, from three perspectives: the history of spatialization, marketing strategies, festivals, jazz clubs, reputation and prestige issues, on the axis of venue, audience and musicians. This study asks,“In what historical context has the spatialization of jazz music taken place since the 1920s, when it first set foot in Turkey, and how has jazz become a genre/commodity related to popular culture today?”While it is built on the basic question, it is advanced with side questions such as what jazz means to the audience and big brands / companies. The venue research within the scope of the study is mainly shaped as the three jazz venues in Istanbul,“Nardis Jazz Club”,“The Badau Istanbul”and“Pera 77”, while“Hilton Hotel”,“Kanyon AVM”,“Bozcaada Jazz Club”. Six venues, including the“Festival”, were mainly examined and presented. Among the companies sponsoring jazz, three major brands were preferred:“Akbank”,“IKSV”and“Garanti”. All mentioned topics and issues were discussed in depth through one-on-one interviews with jazz musicians and music writers. A total of forty personal interviews and oral history studies were conducted with music writers and jazz musicians. The data obtained by blending personal interviews, field studies, participant observer notes, oral history studies and written sources were processed in the text content and conclusion of the thesis, along with suggestions. xvi This study includes the periods that jazz music went through when it came to Turkey since the 1920s, important events, the elements that enabled the development of jazz, and important jazz representatives. However, the main purpose of the thesis is to reveal the contemporary narrative of the jazz world from the perspective of music writers and musicians. The thesis focuses on the development process in which the shell of jazz music, so to speak, changed in the digital age after 2000. The issue of institutionalization of jazz music has been conveyed with a historical methodology, with emphasis on Community Centers, Bilgi University and Istanbul University. In the study, the basic strategies underlying the transformation of the music festival process, examples of which have been seen throughout the historical process, into jazz-oriented music festivals were examined and the new jazz perception built on the“Ormanada Yapı Konut Advertisement”was exemplified. It has been tried to explain with all its dynamics by giving examples of posters, advertisement examples, where jazz is at the center, and the algorithms created by music listening platforms within the“streaming”technology and the naming of new playlists. In the last chapter, all findings will be adapted to the axis of jazz worlds through Contradictory and Abstract Space, which is based in the light of Henri Lefebvre's spatialization theories and studies. The current position of jazz in Turkey and the world of jazz have been tried to be examined by considering the venues, important events, representatives, discussion elements and development charts that provide the visibility of jazz music in Turkey. Jazz music, which we have heard of since the 20th century but whose origins date back to the 18th century, is essentially an American music genre based in New Orleans. However, it is a music genre that has been accepted as popular song and dance music with all the resistance, power, struggle, rebellion and human emotions that it contains and protects. After spreading to the northern regions after America, jazz music has influenced Europe since the beginning of the 20th century. Jazz came to Turkey in the last years of the Ottoman Empire and the early years of the Republic through the performances of Armenian, Greek and Jewish musicians who had a great deal of experience and knowledge in the field of music. Most of the jazz literature in Turkey is written and analyzed from a historical perspective and methodology. In this context, unfortunately, the literature sources that examine jazz music in contemporary Turkey with all its dynamics and elements such as instrumentalization, popular culture, etc., not only as a musical genre that has progressed in a historical process, are quite few compared to historical sources. The jazz sources written in Turkey mainly focus on a certain historicity and musicians. However, the current outlook of jazz, its impact on daily life and its contributions to the market world require the examination of more fields of study than just being a music genre. Today, jazz and jazz music have become a means of status that overlaps with“high status”,“elite”,“exclusive”and“isolated”elements, whereas after the 1920s, when jazz emerged, the words“jazz”and“jazzband”were used in Turkey to refer to all popular music, dances and forms of Western origin, regardless of their origin. Rather than being banned, jazz music performance in Turkey is now an indispensable part of today's music festivals, audiences, music education, venues, advertisements, brands and entertainment world. Jazz music is often associated with a corporate identity and is generally well-established, attracting attention from various audience segments and media outlets. This shows that jazz music has become increasingly popular in Turkey and has been embraced by an audience. In this context, as a result of the scarcity of written sources on the spatialization of jazz and the history of space, the methodology of this study, as I mentioned earlier, is not restricted to written sources, but blended with oral history, personal interviews and participant observer methods. In this way, a much more holistic and scientific study has been produced. While the issue of the institutionalization of jazz music will be explained through the example of Halkevleri, the adventure of institutionalization, in which a historical break was experienced in the academic field, will be explained in the center of Bilgi University, a foundation school, and Istanbul University, a state institution, and the issue of forbidden jazz music being included in curricula and educational institutions will be discussed. While examining the basic strategies underlying the transformation of the music festival process into jazz-oriented music festivals, the festival process and the jazz music market are examined in both sociological, musicological and marketing fields. While the polarizing discourses such as“saz”and“jazz”seen especially in the pre-2000 period were replaced by“saz and jazz”with the age of digitalization, the discourses of“fusion”,“hybrid”,“ethnic”,“world”,“Turkish/Turkish”jazz, in which every element is intertwined, so to speak, have melted into a single pot and provided an eclectic ground. It is possible to say that jazz music in Turkey has gone through two periods in which it has changed and transformed its identity in many areas (academia, jazz venues, festivals, transformation from the vilified to the praised, brand and status acquisition, etc.) with an acceleration that has become increasingly popular, visible and instrumentalized. When the basic structure and history of jazz is analyzed, it is seen that regardless of geography, it has always been someone's“other”. This visibly reflects the unfortunate history of jazz. It is an obvious fact that jazz and jazz music are“artificially”reproducing the values and lifestyles that can have a status in the society and presenting them to the“developed”segments and masses by packaging them at affordable prices. So much so that the new jazz perception constructed through the“Ormanada Yapı Konut Advertisement”, examples of which are given and discussed in the study, will be exemplified, the given examples will be explained through the big companies that sponsor jazz and why they sponsor jazz by preferring jazz, while exemplifying the posters, advertisement examples where jazz is at the main center and the algorithms and new playlists created by the music listening platforms within the“streaming”technology; and becoming an instrumental, status-providing, prestige- and reputation- building, branding“commodity”. The thesis consists of six chapters in total. The most important premise of the study is to rethink the perception of contemporary jazz in Turkey as a commodity and a profit-making“thing”as much as it refers to a musical genre by discussing it holistically through various examples in the historical process. This study also focuses on how the jazz audience, the potential audience, the brands / big companies that prefer to sponsor jazz, perceive jazz, their perspectives on jazz, and what they expect and/or hope from jazz within the jazz world, which has developed centered in Istanbul. The findings within the scope of the thesis study, all the problematics mentioned, the scope of the research and all the data as a result, have been tried to be answered not only with the sources of written literature, but also in the light of personal interviews I conducted by limiting myself to jazz musicians and music writers.