Ölüm kaygısı ölçeği geliştirilmesi: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The development, validity and reliability of the death anxiety scale
  1. Tez No: 327451
  2. Yazar: YUSUF SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İstatistik, Education and Training, Psychology, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada yeni bir ölüm kaygısı ölçeği geliştirilmiş ve daha sonra da bu yeni ölçeğin geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Gaziosmanpaşa Üniversitesinin öğrencilerinden seçilen üç ayrı örneklem grubu ile yürütülmüştür. Madde havuzu oluşturulurken tümevarımcı ve tümdengelimci yaklaşımlar birlikte kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yeni geliştirilen Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ), Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği (TP-DAS), Beck Depresyon Envanteri (BDI), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BHS) kullanılmıştır. ÖKÖ'nün psikometrik özellikleri madde toplam korelasyonu, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, %27'lik alt-üst grup farkının anlamlılığı, ölçüt bağıntılı geçerlik, iç tutarlık, test-tekrar test yöntemleri ile incelenmiştir. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda 20 maddeden oluşan ölçeğin toplam varyansın % 67.27'sini açıklayan üç faktörlü bir yapı gösterdiği belirlenmiştir. Bu faktörler ?ölümün belirsizliği?, ?ölümü düşünme ve tanıklık? ve ?acı çekme? olarak adlandırılmıştır. Bu üç bileşenli yapı doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiştir. Gerçekleştirilen t testi ile % 27 alt-üst grup ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a new death anxiety scale and investigate it?s validity and reliability. This studty was carried out with three separate samples which consisted of Gaziosmanpaşa University students. Inductive and deductive approaches were used together for generating the item pool. Developed by the researcher, the Death Anxiety Scale (ÖKÖ), Thorson-Powell Death Anxiety Scale (TP-DAS), Beck Depression Inventory (BDI), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Beck Hopelessness Scale (BHS) were used to collect the data in the study. The psychometric properties of the ÖKÖ were analyzed by item-total correlations, exploratory and confirmatory factor analyses, t-tests between the means of upper 27 % and lower 27 %, criterion related validity, internal consistency and test-retest reliability methods. Exploratory factor analysis revealed that the scale contains 20 items within three factors, representing 67.27 % of the total variance. Confirmatory factor analysis revealed that the model was well fit. These factors were labeled ?ambiguity of death?, ?thinking and witnessing death? and ?pain?. According to t-test results, differences between the means of upper 27 % and lower 27 % were significant.