Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin ölüm kaygısının değerlendirmesi
Patients with death anxiety evaluation on chronic obstructive lung disease
- Tez No: 297301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, İstanbul il sınırları içinde bulunan bir göğüs hastalıkları eğitim ve araştırma hastanesinin, göğüs hastalıkları servislerinde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan hastaların, ölüm kaygısı ve ölüm kaygısıyla baş etmede sağlık personelinden beklentilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Mart ve Nisan 2011 tarihleri arasında hastaneye yatan ve araştırma kriterlerine uygun olan 240 KOAH'lı hasta örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında iki form kullanılmıştır. Birinci form; bireylerin tanıtıcı özelliklerine, hastalığa ait özelliklerine, sağlık personelinden beklentilerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. İkinci form; D.I. Templer tarafından 1970 yılında geliştirilmiş olup, ülkemizde geçerlik ve güvenirlik çalışması 1989 yılında C.Şenol tarafından yapılmış olan ``Ölüm Kaygısı Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA), Kruskal Wallis testi Mann Whitney U test kullanıldı. Ölüm kaygısı puan ortalaması 7,12±3,15 bulundu. Hafif düzeyde kaygı görülen 57 (%23,75) hasta, orta düzeyde kaygı görülen 108 (%45) hasta, ağır düzeyde kaygı görülen 75 (%31,25) hasta bulundu. Hastaların ölüm kaygısının orta düzeyde olduğu ve bunun azaltılmasında sağlık personelinden beklentilerinin yüksek oranda; anlayışlı ve sabırlı olması, yaşamsal bulgularımın kontrol edilmesi, tedavilerimin düzenli uygulanması, rahat nefes almamın sağlanması, ağrım olduğuna inanılması ve giderilmesi olduğu sonucu elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study is planned and realized as an identifier in order to specify the expectations of the patients from healthcare personnel when the patients have death anxiety and cope with death anxiety due to the chronic obstructive pulmonary disease (COPD) in the chest diseases services in a chest diseases training and research hospital which is located in Istanbul provincial borders. 240 patients with COPD who were hospitalized between March & April 2011and matching with the research criteria?s, are inspected by sampling. Two forms are used for the data collection. The first form which has 16 questions in ?information form? prepared by the researcher, involves the age, the marital status, the social security, the adaptation to the social life, the attitudes about problem solving, the aspect against the death of the patients with COPD. The second form was developed by D.I.Templer in 1970, ?Death Anxiety Scale? which the validity & reliability study was done in our country by C.Senol in 1989, is used in this form. In this study Kruskal Wallis Mann Whitney U test, 2007&PASS 2008 statistical Software (Utah, USA) & NCSS (Number Cruncher Statistical System) tests have used for semptom assessment. Death anxiety average point has found 7,12 ±3,15. Low death anxiey rating 57 patient (%23,75); medium death anxiety rating 108 patient (%45) ; heavy death anxiety rating 75 patient (%31,25) have found. This study has shown patients death anxiety level generally around middle rating and the expectation of reduce this rating mostly aim to health personel that health personel to be patient and understanding, check vital findings, regular application of treatments, providing a comfortable breathing and to believe have pain and elimination results have found.