Data quality assessment of birth history data in Turkey demographic and health surveys
Türkiye nüfus ve sağlık araştırmalarında doğum tarihçesinin veri kalitesi değerlendirmesi
  1. Tez No: 327492
  2. Yazar: YADİGAR COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Türkiye ulusal düzeyde gerçekleştilien nüfus ve sağlık araştırmaları konusunda oldukça uzun sayılabilecek bir geçmişe sahiptir. 1963 Türkiye Nüfus Araştırmasından 2003 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasına değin onbir ulusal araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmaların sekiz tanesi Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü (HÜNEE) tarafından yürütülmüştür. Bu araştırmaların son üç tanesi Nüfus ve Sağlık Araştırmaları (DHS) programı temel alınarak gerçekleştirilmiştir.TNSA verisinin içerik önemi ve sıklıkla kullanımına rağmen doğurganlık ve ölümlülük göstergeleri üzerinde doğrudan etkisi olan değişkenler geniş çaplı incelenmemiştir. Bu çalışmada TNSA'nın veri kalitesinin ölümlülük ve doğurganlık hızları üzerinde etkisi olan seçilmiş değişkenler üzerine odaklanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Verinin genel kalitesinin tartışılmasının yanı sıra doğurganlık ve ölümlülük hızları üzerine olan etkisi nin ölçülmesi de hedeflenmiştir. Simülasyonlar kullanılarak, veri kalitesi sorunlarının Toplam Doğurganlık Hızı, Bebek Ölüm Hızı, Çocuk Ölüm Hızı ve Beş Yaş Altı Ölüm Hızı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. TNSA'nın veri kalitesinin değerlendirilmesi karşılaşılan genel sorunlar hakkında bir fikir verecektir. Sonuçlar gelecekte yapılacak olan araştırmalar açısından öneri verecek şekilde incelenmiştir.Genel olarak TNSA veri kalitesi iyi durumdadır.. Yaşa ilişkin değerlendirmelerde yaş yığılması ve basamak tercihi gibi sorunlar görülmesine rağmen sorunların boyutları kabul edilebilir düzeylerdedir. Simülasyon ve diğer hesaplamalar veri kalitesi problemlerinin doğurganlık ve ölümlülük hızları üzerinde çok net bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Sonuçlar, bölgesel ve yerleşim yeri tipi bağlamında farklılıkların olduğunu, genel olarak kentten elde edilen bilginin kıra göre daha iyi olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Her üç araştırma için çalışılan değişkenler için genel veri kalite düzeyi yüksek olmakla birlikte bu araştırmalar arasında TNSA-1993 ve TNSA-2003'nın veri kalitesi TNSA-1998'e göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a considerably long history of nationwide demographic and health surveys. Starting from 1963 Turkish Demographic Survey to 2003 Turkey Demographic and Health Survey (TDHS-2003) eleven national surveys had been carried out. Eight of these surveys were done by Hacettepe University Institute of Population Studies (HUIPS). The last three of the surveys are based on the Demographic and Health Survey (DHS) phase-3 program.Despite the importance of its content and widely used characteristics of the TDHS data, the data quality are not evaluated in a broad sense in terms of the quality of the data having direct effect on fertility and mortality indicators. To evaluate the data quality of TDHSs focusing on special variables effective on mortality and fertility rates is aimed at this study. While discussing the overall quality of the data, the impact of the quality on fertility and mortality rates are also aimed to be evaluated. By using the simulations the effect of the data quality problems on Total Fertility Rate, Infant Mortality Rate, Child Mortality Rate and Under-Five Mortality Rate are evaluated. Assessing the data quality of DHS gives an idea about the common errors faced. The results are discussed to give suggestions for future surveys.The overall data quality at TDHS seems in good condition. Although age heaping and digit preference problems are seen at the data, they are at tolerable levels. On the other hand, the results of the simulations and estimations indicate that the problems at data quality have no clear impact on the fertility and mortality rates. The results indicate that regional and residential differences are seen in terms of the quality of the data. The quality of data seems better at urban areas than rural. As the overall data quality of the studied variables are high; among three surveys TDHS-1993 and TDHS-2003 have higher data quality as compared to TDHS-1998.