An analysis of sex preference in relation with contraceptive use in Turkey
Türkiye'de cinsiyet tercihinin gebeliği önleyici yöntem kullanımı ile ilişkisinin analizi
- Tez No: 327491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YÜKSEL KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması-2008 kapsamında, Türkiye'de yaşayan halen evli ve doğurgan kadınlara ait veri kullanılarak çocuklarda cinsiyet tercihi incelenmiş ve ardından karmaşık örnekleme metodolojisi göz önüne alarak yaşayan çocuk sayısına göre lojistik regresyon modeler kurulmuş ve gebeliği önleyici yöntem kullanımını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Sonuçlara göre, özellikle kırsal alanda ve Doğu bölgelerde kısmen erkek çocuk tercihi gözlenmiş fakat Türkiye genelinde tercihin her iki cinsiyetten çocuklara sahip olma yönünde olduğu saptanmıştır. Arnold metodu kulllanılarak cinsiyet tercihinin gebeliği önleyici yöntem kullanımı ve geleceğe yönelik üreme tercihleri üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Betimsel analizler cinsiyet tercihinin, gebeliği önleyici yöntem kullanımı ve geleceğe yönelik üreme tercihleri üzerindeki etkisinin önemsiz olduğunu göstermiştir. Kadınların yaşayan çocukların cinsiyet komposizyonuna bağlı olarak çocuk doğurmaya karar verdikleri saptanmıştır. Lojistik regresyon model sonuçları, yaşayan çocukların cinsiyetleri, kadının eğitimi, kadının anadili, yaşanılan bölge, kadının yaşı ve geleceğe yönelik üreme tercihlerinin gebeliği önleyici yöntem kullanımının anlamlı tahmin edicileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study firstly examined the sex preference in Turkey by using currently married and fecund women data and then by employing logistic regression model considering the complex sample, the determinants of contraceptive use were identified for different parities with taking advantage of TDHS-2008 data. The results showed that there is some preference for sons especially in rural areas and East region though generally those women prefer to have children of both sexes. The impact of sex preference on sex ratio (number of males per 100 females) of living children by type of place of residence, region, and fertility preferences was investigated. In addition, by using Arnold?s method the effect of sex preference on fertility preference and contraceptive use was discussed. The descriptive analysis results suggested that impact of sex preference and fertility preference on contraceptive use is trivial. Depending on sex composition of living children, currently married and fecund women decide to continue bearing child(ren). The logistic regression models indicated that current sex composition of living children, education of women, mother tongue of women, region, age of women and fertility preferences are statistically significant in predicting the contraceptive use.