Hyper-reality of a three-dimensional cinematic experience within postmodern era
Postmodern dönemde üç boyutlu sinema tecrübesinin gerçeklik ötesi anlayışı
  1. Tez No: 327500
  2. Yazar: GÜNIŞIK SUNGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, postmodern dönemde üç boyutlu sinema tecrübesinin gerçeklik ötesi anlayışını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, sinema tecrübesinin (ilüzyonsal) gerçekçiliğini göz önünde bulundurarak, sosyal paradigmalara dayalı değişimin sinematik tecrübeye karşı beklenti ve anlayışındaki yer değişimini incelemektedir. Bu belirtilen içerikte,Avatar (2009) filmi, posmodernist anlayışta gerçeklik ötesi karakteristik özelliklerine dayanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak söylenebilir ki; düşünce modundaki değişiklikler, kaçınılmaz olarak yeni düşünce modunun `norm'ları aracılığı ile her türlü anlayışa yön verebilir. Bu çalışmada, düşünce modundaki değişimin sinematik tecrübeye yansıması gösterilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze hyper-reality of three-dimensional cinematic experience within postmodern era. In the study, (illusion of) realistic aspect of a cinematic experience is taken into account in order to examine the `shifts? occurred in the expectations and the understanding of a cinematic experience due to changes within the social paradigm. In this mentioned context, the movie Avatar (2009) is analyzed through its hyper-realistic characteristics with respect to postmodernist notion of understanding. As a result, it could be said that, due to changes on the mode of thought, any understanding could be shaped inevitably, under the effect of the `norms? that came with the mode of thought. In this study, the point tried to be shown is that the changes in the mode of thought has a reflection on the understanding of a cinematic experience.