Dijital oyunlar ve NFT sanatının etkileşimi: Bir sanal gerçeklik oyun tasarımı
The interaction of digital games and NFT art: A virtual reality game design
  1. Tez No: 950458
  2. Yazar: HAKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BEKİR KİRİŞCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışması, dijital oyunlar, sanal gerçeklik (VR) ve NFT teknolojilerinin entegrasyonunu incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, NFT teknolojisinin dijital oyun tasarımı ve sanal gerçeklik deneyimlerindeki potansiyelini keşfetmek ve bu teknolojilerin etkin entegrasyonu için bir çerçeve sunmaktır. Bu kapsamda geliştirilen“Code Name: Legacy”isimli VR oyun projesi, teorik araştırmaları pratik uygulamaya dönüştüren bir örnek vaka olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada, sanal gerçeklik ortamlarında NFT'lerin kullanımı, değer yaratma süreçleri ve dijital oyun tasarımcıları ile sanatçıların bu teknolojileri nasıl etkili bir şekilde birleştirebileceği incelenmektedir. Özellikle dikkat çeken bir nokta, geleneksel dijital oyunlardaki ödül sistemlerinin NFT benzeri özelliklere sahip olduğunun tespit edilmesi ve bu sistemlerin doğrudan NFT olarak kabul edilebilirliği üzerine yapılan araştırmadır. Kullanıcı deneyimi, teknik altyapı gereksinimleri ve ekonomik sürdürülebilirlik gibi konulardaki sorunlar ele alınırken, bu teknolojilerin etkin bir şekilde nasıl bütünleştirilebileceği değerlendirilmektedir. Karma yöntem izlenen bu çalışmada, metodolojik olarak ADDIE tasarım modeli kullanılmış ve sanat ve tasarım alanındaki 30 akademisyen ile odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, NFT teknolojisinin oyun tasarımı ve sanal gerçeklik alanlarındaki potansiyeli ortaya konulmuş, entegrasyonda karşılaşılan teknik, ekonomik ve kullanıcı deneyimi odaklı zorluklar analiz edilmiştir. Çalışma, gelecekteki araştırmalar için yol gösterici bir çerçeve sunmayı ve NFT teknolojisinin sanat dünyasındaki dönüştürücü etkisini anlamaya katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Tez dört ana bölümde incelenmektedir: Birinci bölümde dijital oyunlar ve sanal gerçeklik teknolojisi, ikinci bölümde NFT teknolojisi ve sanat ilişkisi, üçüncü bölümde ADDIE modeli çerçevesinde araştırmanın yöntem ve kapsamı ele alınmıştır. Son bölümde ise“Code Name: Legacy”uygulaması ve yapılandırılmış odak grup çalışmasından elde edilen bulgular sunulmuş, NFT'nin sanata ve sanatçıya katkısı ile etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the integration of digital games, virtual reality (VR), and NFT technologies. The main purpose of the research is to explore the potential of NFT technology in digital game design and virtual reality experiences and to provide a framework for the effective integration of these technologies. In this context, the VR game project titled“Code Name: Legacy”is evaluated as a case study that transforms theoretical research into practical application. The research examines the use of NFTs in virtual reality environments, value creation processes, and how digital game designers and artists can effectively combine these technologies. A particularly striking point is the research on determining that reward systems in traditional digital games have NFT-like features and the direct acceptability of these systems as NFTs. While addressing issues such as user experience, technical infrastructure requirements, and economic sustainability, it evaluates how these technologies can be effectively integrated. In this mixed-method study, the ADDIE design model was used as methodology, and a focus group study was conducted with 30 academic artists. The research revealed NFT technology's potential in game design and virtual reality and analyzed the technical, economic, and user experience-focused challenges encountered in integration. The study aims to provide a guiding framework for future research and contribute to understanding the transformative impact of NFT technology on the art world. The thesis is examined in four main sections: In the first section, digital games and virtual reality technology, in the second section, the relationship between NFT technology and art, and in the third section, the method and scope of the research within the framework of the ADDIE model are discussed. In the last section, the findings obtained from the“Code Name: Legacy”application and the structured focus group study are presented, and the contribution and effects of NFT to art and artists are analyzed.