Tüketim çağında kültürel komplo: Metanın gösterisi
Cultural conspiracy in the age of consumption: The spectacle of commodity
- Tez No: 981121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN KUÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu metin, tüketim kültürü üzerine bir çalışmayı içermektedir. İçinde bulunduğumuz çağ, düşüncenin metafizik köklerinden kopuşuyla birlikte maddeye indirgenmiş ve bu çağda madde, parlatılmıştır. Bu kopuşla birlikte, Tanrı'yla kültürlenme zeminini terk eden modern insan, tüketim kültürünün hiper-gerçeklik tuzaklarına düşerek kendini metaların illüzyonuna teslim etmiştir. Bu yeni kültürel düzende her şey gösteriye dönüşmüş, gerçeklik yerini simülasyonlara bırakmıştır. Modern insan, rüzgârda savrulan bir yaprak misali, tüketim çılgınlığının ve metaların büyüsünün peşinde anlamsızca dolaşmaktadır. Kültürün tüketimle özdeşleştiği bu çağda, her şey yapay bir parıltıya bürünmüştür. Gerçeklik, yerini simülasyonlara bırakmış; insan ise bu yapay dünyanın oyuncaklarına tutunmaya çabalamaktadır. Düşüncenin terk edildiği bu düzende, eylemsizlik anları dayanılmaz bir can sıkıntısına dönüşmekte, modern insan ise bu boşluğu tüketim kültürünün sunduğu geçici illüzyonlarla doldurmaya çabalamaktadır. Bu çalışma, tüketimin kültürel komplosunu ele alırken, temelde üç boyutlu krizin izini sürer. Metafizik unsurların koparılıp maddeye indirgenmesi ve maddenin parlatılması; kültürün, en yüksek kültürlenme biçimlerinden biri olan tüketimle bütünleşmesi ve nihayetinde insanın düşünmeyi ve tefekkürü terk ederek tüketim ataletine sığınması, eleştirel düzlemde ele alınmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This text contains a study on consumer culture. The age we live in has been reduced to matter with the separation of thought from its metaphysical roots, and matter has been glorified in this age. With this severance, modern humanity, having abandoned the cultural foundation rooted in God, has succumbed to the hyper-reality traps of consumer culture, surrendering itself to the illusion of commodities. In this new cultural order, everything has become a spectacle, and reality has yielded its place to simulations. Modern man, like a leaf blown by the wind, wanders aimlessly in pursuit of the madness of consumption and the spell of commodities. In this age where culture has become synonymous with consumption, everything has been cloaked in an artificial glow. Reality has given way to simulations; man, meanwhile, struggles to cling to the toys of this artificial world. In this order where thought has been abandoned, moments of inaction turn into unbearable boredom, and modern man strives to fill this void with the temporary illusions offered by consumer culture. This work traces the three-dimensional crisis at the heart of the cultural conspiracy of consumption. The severing of metaphysical elements and their reduction to matter, the integration of culture with consumption—one of the highest forms of culturalization—and finally, humanity's abandonment of thought and reflection in favor of consumption passivity are all examined from a critical perspective.