Terör, PKK ve dış destek
Terror, PKK and external support
  1. Tez No: 327539
  2. Yazar: İHSAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GALİP ALÇITEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Özellikle 2.dünya savaşından sonra dünya dengelerindeki değişim ve uluslar arası ilişkilerde farklılaşmalar sıcak savaşların yerini soğuk savaşlara bırakmasına neden oldu. Soğuk savaşın gereği olarak ortaya çıkan psikolojik savaş ve bu savaşın vazgeçilmez unsuru, düşük yoğunluktaki çatışmalar, Amerika' ya yapılan saldırı ile ?Küresel Terör? şeklini aldı. Bu gün Terörizm tüm devletler, etnik yapılar ve toplumun tamamını tehtid eden çok önemli bir sorundur. Türkiye' de Terörün sebebi içinde bulunduğu koşullardan kaynaklanmaktadır ve dışarıdan desteklenmektedir. Bu çalışma Kürdistan işçi partisi (PKK) Terör örgütünün düşüncelerini, örgütsel yapısını ve siyasal şiddet stratejisini inceleyecektir. Kürt milliyetçiliğinin üzerine oturduğu, sosyal, ekonomik ve siyasi faktörler bağlamında son dönemde bu fikir sahipleri PKK Terör örgütünün ve uluslar arası güçlerle ilişkilerini de göz önüne alarak Tarihsel süreci anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The change in global balances and segregation in international relations, have replaced the conventional warfare with ?Cold wars? Psychological warfare which is developed as a reason to carry out old war and small hostile confrontations which are invaluable assets of a cold war, especially with the recent terrorist attacks directed to U.S.A. have reformed a new concept called ?Global Terrorism?Terrorism is a very important issue that threatens all states, ethnic origins and whole of the community. The reasons behind the terror in Turkey are the conditions of Turkey itself and the support to terror by the forces out of Turkey.This study aims to analyze the mindset organization structure and violence strategies of the Kurdistan Worker?s Party (PKK) terror organization. Hence, the thesis evaluates the PKK?s historical development concerning, its relationship with some international actors and reporting the socio economic an political evaluation of Kurdish nationalism by which the terror organization allege to lead this ideological movement ?Kurdish nationalism? on the behalf of all Kurds in Turkey.