Terör örgütlerinin dış politika aracı olarak kullanılması: PKK örneği
The use of terrorism as a foreign policy instrument: The PKK case
- Tez No: 547749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Terör kelime anlamı olarak toplumda korku uyandıran eylemler olarak ifade edilebilmektedir. Terörizm ise siyasal iktidarı ortadan kaldırmaya yönelik yapılan silahlı eylemlerdir. Terör, küreselleşmenin ve Uluslararası sistemin etkisiyle savaş yerine başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Savaş ise Dış Politikanın araçlarından biri olmaktadır. Dolayısıyla terörü de Dış Politikanın araçları arasında değerlendirmek mümkündür. Terör örgütlerine dış destek devletler tarafından çıkarlarının bir gereği olarak verilebilmektedir. Bu çalışmada terörün dış politikada nasıl kullanıldığı ve verilen dış desteğin kapsamına değinilmiştir. Çalışmayı sınırlandırmak açısından ise terör örgütlerinden PKK seçilmiştir. PKK'nın faaliyet göstermeye başladığı yıllardan itibaren aldığı destek süreç halinde incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında ise Uluslararası ilişkiler teorilerinden Liberalizm, Realizm ve Sosyal İnşacı (Konstrüktivizm) yaklaşımlarından faydalanılmıştır. Çalışmada terörün tanımı, nedenleri, türleri, devlet desteği ve Uluslararası hukuktaki yeri tartışılmıştır. Analiz düzeyi olarak devlet tercih edilmiştir. Uluslararası alanda hiçbir devlet teröre destek verdiğinin ortaya çıkmasını istememektedir. Bu destek siyasi, ekonomik ve askeri olmaktadır. Bazı devletler ise terörist faaliyetler içerinde olan yapılanmaları terör örgütü olarak tanımamaktadır. Burada terörün tanımı sorunu karşımıza çıkmaktadır. Bu da devletlerce terör ve terörist örgütlerin farklı algılanmasına neden olmaktadır. Nitekim çalışmada ABD, Rusya, İran ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin PKK terör örgütüne karşı söylemlerine yer verilmiştir. Diğer yandan çalışmada niteliksel ve kısmen niceliksel araştırma metotları kullanılmıştır. Sonuç olarak PKK, dış destek almaktadır. Diğer yandan Türkiye'nin dış politikada zor durumda kalmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Terror can be expressed as fearful actions in the society as a word meaning. Terrorism, on the other hand, is a kind of armed action aimed at removing political power. Terror has become a method of being used instead of war by the influence of globalization and the International system. War is one of the tools of the Foreign Policy. It is therefore possible to assess terrorism among the means of the Foreign Politics. External support to terrorist organizations can be given by states as a means of their interests. In this study, it is mentioned how terrorism is used in foreign policy and the scope of external support given. In terms of limiting the work, PKK was chosen from terrorist organizations. The proposal that the PKK has taken since its inception has been examined in the process. In the theoretical part of the study, Idealism, Realism and Social Constructivism approaches were used in the theories of International Relations. Terrestrial definition, causes, types, state support and its place in international law are discussed in the study. The state was preferred as the analysis level. No state in the international arena wants to show that it supports terrorism. This support is political, economic and military. Some states do not recognize terrorist organizations as terrorist organizations. Here, the problem of definition of terrorism emerges as an antagonism. This causes terrorism and terrorist organizations to be perceived differently by the states. As a matter of fact, in the study, the statements of US, Russia, Iran and some European Union countries against the PKK terrorist organization were given. On the other hand, qualitative and partly quantitative research methods were used in the study. As a result, the PKK is receiving external support. On the other hand it is caused to remain in a difficult situation in Turkey's foreign policy.