Almanya'nın PKK terör örgütü politikası ve Türkiye'ye etkileri
The policy on PKK terrorist organization of Germany and it's effects on Türkiye
  1. Tez No: 918509
  2. Yazar: HANDE ORTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Almanya'nın PKK Terör Örgütü'ne yönelik yaklaşımı ve bu yaklaşımın Türkiye için oluşturduğu stratejik ve güvenlik sorunları detaylı bir şekilde ele alındı. Almanya'nın dış politikası, özellikle PKK Terör Örgütü'nün Almanya'daki varlığı ve faaliyetleri bağlamında, Türkiye ile olan ilişkileri üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Avrupa Birliği'nin önde gelen üyelerinden biri olan Almanya, küresel politikada belirleyici bir aktör konumundadır. Bu bağlamda, Almanya'nın dış politikasını şekillendiren jeopolitik faktörler ve çıkar ilişkileri derinlemesine analiz edildi. Özellikle, Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı çıkar çatışmalarının, bu iki ülke arasındaki politik ve stratejik ilişkileri nasıl etkilediği üzerinde duruldu. Almanya'nın, II. Dünya Savaşı sonrasında sanayisini yeniden yapılandırırken başlattığı işçi göçü, Kürt diasporasının Almanya'daki köklerini atmasına olanak sağlamıştır. Çalışmanın bir diğer odak noktası, Kürt diasporası ve bu diasporada etkili olan PKK Terör Örgütü'nün Almanya'daki faaliyetleridir. Almanya'nın, PKK Terör Örgütü'nün faaliyetlerini yasaklamış olmasına rağmen, örgüte sağladığı dolaylı destek ve bu desteğin Türkiye üzerindeki siyasi, ekonomik, sosyal ve askeri yansımaları detaylı olarak ele alındı. Araştırma, betimsel tarama ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Almanya'ya ilişkin veriler, Alman devlet kurumlarının raporları ve yayınları üzerinden toplanıldı. Ayrıca, konuyla ilgili uzman akademisyenler, gazeteciler ve bürokratlarla yapılan çevrimiçi ve yüz yüze görüşmelerden elde edilen bilgiler de araştırmanın önemli bir bileşenini oluşturdu. Çalışmanın sonucunda, Türkiye'nin karşılaştığı bu küresel zorlukları yönetebilmesi için alması gereken önlemler, kurumsal bir çerçevede önerildi.
Özet (Çeviri)
Germany's approach to the PKK Terrorist Organization and the strategic and security challenges it poses for Türkiye were examined in detail. Germany's foreign policy plays a significant role in its relations with Türkiye, particularly in the context of the PKK Terrorist Organization presence and activities in Germany. As one of the leading members of the European Union, Germany occupies a decisive position in global politics. In this context, the geopolitical factors and interest relations shaping Germany's foreign policy were analyzed in depth. Special attention was given to how the mutual conflicts of interest between Germany and Türkiye affect their political and strategic relations. The labor migration initiated by Germany after World War II, while restructuring its industry, facilitated the establishment of the Kurdish diaspora in Germany. Another focal point of the study is the Kurdish diaspora and the activities of the PKK Terrorist Organization within this diaspora in Germany. Although Germany has banned the activities of the PKK Terrorist Organization, the indirect support provided to the group and its political, economic, social and military ramifications for Türkiye were examined in detail. The research was conducted using descriptive survey and descriptive analysis methods. Data related to Germany were collected from reports and publications of German state institutions. Additionally, information obtained from online and face-to-face interviews with subject matter experts, academics, journalists, and bureaucrats formed an important component of the study. As a result of the study, measures that Türkiye should take to manage these global challenges were proposed within an institutional framework.