Çağdaş sanatta aile kurumu temsili ve yeniden kurgulanması
Representation and recontextualization of the family institution in contemporary art
  1. Tez No: 327574
  2. Yazar: SEDA HEPSEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUAMMER F. BOZKURT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aile kurumu ve aile yapısına yönelik farklı görüşler mevcuttur. Sigmund Freud ve Jaques Lacan aileyi psikolojik ve dilbilimsel kavramlarla ele alırken, Friedrich Engels, Wilhelm Reich, Max Horkheimer, ailenin tüketim kültürü ve kapitalist ideoloji ile ilişkisini incelemişlerdir. Aile, tarih boyunca yapısal dönüşümlere uğramış, toplumsal konumu ve algısı değişmiştir. Buna göre, burjuva ailesi, arsitokrat aile, köylü aile ve işçi sınıfı ailesinden söz etmek mümkündür. Türkiye'de de kentli aile yapısı benzer değişimler geçirmiştir. Sanatta aile kurumunun temsili, önce sınıfsal bir temsili karşılarken, günümüzde ailenin kurumsallığına yönelik bir eleştiri halini almıştır. Ailenin toplumdaki kutsallık algısı ve bu alandaki tartışmalar, sanatçılar tarafından farklı yöntemlerle işlenmiştir. Buna göre aile kavramının tek bir yapı dahilinde ele alınması mümkün görünmemektedir. Aile, içinde cinsiyet rollerini, iktidar ilişkilerini ve tüketim alışkanlıklarını barındıran değişken bir yapıdır. Sanattaki temsili de bu yaklaşıma paralel biçimde, farklı fikirler, yöntemler ile sürekli olarak yeniden kurgulanmakta, tartışılmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
There are different opinions for the institution of the family and family structure. While Sigmund Freud and Jaques Lacan have been addressing the family through the psychological and linguistic concepts, Friedrich Engels, Wilhelm Reich, Max Horkheimer have examined the relationship between the family and consumption culture and capitalist ideology. The family has undergone structural transformations throughout the history, its social position and perception has changed. Accordingly, it is possible to mention about the bourgeois, aristocratic, peasant and working-class families. The urban family structure in Turkey has undergone similar changes as well. While representation of the family has been a class representation; today, it has become a criticism intended for the institutionalism of the family. Family perception in society and the arguments in this field has been addressed in varied methods by the artists. Accordingly, it is not possible to deal with the family within a single structure. Family is a variant structure which includes gender roles, power relations and consumption habits. Family representation in art has been constantly reconstructing and discussing through the different ideas and the methods.