Charles Taylor açısından modernite ve eleştirisi
Charles Taylor's conception and criticism of modernity
  1. Tez No: 327576
  2. Yazar: ÇAĞRI TAŞGETİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET TOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı çağdaş siyaset felsefesinin önde gelen isimlerinden biri olan Charles Taylor?ı tanıtmak, onun modernite anlayışını ve moderniteye yönelttiği eleştirileri değerlendirmektir. Çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde modernitenin ne olduğu ve temel parametreleri sunulmakta, konunun hangi çerçevede ele alınacağı belirtilmektedir. Birinci bölümde Charles Taylor?ın hayatına ve eserlerine yönelik bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde Taylor?ın modernite anlayışı ve moderniteye yönelttiği eleştiriler ele alınmaktadır. Taylor, moderniteye, akıl ve bilimin öncülüğünde dinin ve metafiziğin yanılsamalarından, illüzyonlarından kurtularak ulaşıldığı yaklaşımını bir indirgeme tavrı olarak görür. Bu tür yaklaşımların kültürel değişmelere çok az değindiğini ifade eder. Ona göre modernite yeni ahlaki değerler getirmiştir. Taylor, modernitenin ve çağdaş sekülaritenin oluşumunun ancak tarihsel bir süreç içerisinde ele alınabileceğini düşünür ve bunların epistemolojik, siyasi, kültürel arkaplanına yönelik bir tahlile girişir. Taylor modernitenin oluşmasına yol açan temel hususlardan birisinin büyünün bozulması olduğunu söyler. Büyünün bozulması hayatın tüm alanlarında rasyonalizasyona gitmek demektir. Bunun epistemoloji alanındaki yansıması Descartes?ın özneden yola çıkan yaklaşımını ifade eden bağlantısız akıldır. Taylor, modernitenin ahlak planında da yeni insan-merkezci, içsel kaynaklar ürettiği görüşündedir. Aydınlanmanın getirmiş olduğu etik anlayış ona göre fayda temeli üzerine oturur. Taylor, modernliğin sıkıntılarını geniş bir biçimde tahlil eder. Bireycilik, araçsal aklın öncelik kazanması, özgürlük alanının daralması ve anlamın kaybolması bunların başlıcalarıdır. Tezin sonuç bölümünde ise Taylor?ın modernite anlayışına yönelik genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to introduce the prominent political philosopher Charles Taylor, and to evaluate his conception of and his criticisms against modernity. This thesis consists of an introduction, two major sections, and a conclusion. The introduction presents the definition and main parameters of modernity and the framework. First section includes Charles Taylor?s life and books; second section includes Taylor?s conception of modernity and his criticisms against it. Taylor considers the argument that people can reach to modernity by only ?freeing themselves from the illusions and delusions of metaphysics? with the use of science and rationality a reductionist approach. Taylor states that these arguments do not sufficiently discuss the importance of cultural changes. According to him, modernity brought new moral values. Taylor believes that the formation of modernity and contemporary secularism should only be discussed by considering their historical development and he embarks on the analysis of the epistemological, political and cultural background of them. Taylor states that one of the major causes of the formation of modernity is ?disenchantment,? which refers to rationalization of all aspects of life. In epistemology, the disenchantment manifests itself in Descartes? concept of ?disengaged reason? which takes the subject as its starting point. Taylor also believes that modernity produced new anthropocentric, internal sources in the field of morality. For Taylor, the morality that the Enlightenment brought forth was based on the concept of ?utility.? In his writings, Taylor also discusses in detail ?malaises of modernity,? which he defines as individualism, the ascendancy of the instrumental reason, the narrowing of the domain of freedom, and the loss of meaning. In the conclusion of the thesis, a general evaluation of Taylor?s conception of modernity is offered.