Girişimcilikte beşeri sermaye ile bilişim ve inovasyon arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
An analysis of relationship between information technologies, innovation and human capital in entrepreneurship
  1. Tez No: 327600
  2. Yazar: MUHAMMET SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET KARADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ekonomik gelişmeyi belirleyen temel faktörlerden biri girişimciliktir. Toplumsal ve kültürel bir değer olan girişimcilik, inovasyon ve bilişim kavramlarıyla yakından ilişkilidir. Girişimcilikte beşeri sermayenin önemi ise büyüme ve gelişme süreçlerindeki etkisinden ve işletmelerin büyümelerine kaynaklık etmesinden ortaya çıkmaktadır. Beşeri sermayenin unsurlarını oluşturan girişimcinin bilgi ve deneyimi ile bilişim ve inovasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi bu bağlamda önem arz etmektedir. Küreselleşen dünyada değişimin ve çağa ayak uydurmanın kilit rolünü üstlenen bilişim, aslında inovasyon ve beşeri sermaye kavramlarının da temelini teşkil etmektedir. Bilişim sayesinde yönetim sistemlerini oluşturan örgütlerin, inovasyon sayesinde yenilenme çabalarına yönelmeleri ve kendilerini küresel rekabete karşı farklılaştırmak için farklı model ve yöntemler üzerinde çalışmaları gerekmektedir. Büyüme ve gelişmenin artık tekil faktörlere dayanmadığı küreselleşen dünyamızda, teknolojik gelişmelerin hızla artması beşeri sermayeye, bilişime ve inovasyona verilen önemin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Hem mikro hem de makro ekonomideki büyüme ve kalkınmanın, rekabet avantajı sağlamanın en kritik faktörlerinden birisi olan inovasyon kavramı, beşeri sermaye ve bilişim teknolojileri ile bağlantısı ve yönetim düzeyindeki etkisi sayesinde insana ait her alanda dikkate alınması gereken bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, girişimcilikte beşeri sermaye ile inovasyon ve bilişim arasındaki ilişki incelenmiş, işletmelerin bilişim teknolojileri kullanım düzeyleri belirlenerek inovasyon yetenekleri sorgulanmış ve yönetim temelli çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the main functions of economic development. Entrepreneurship which is a cultural and social value is closely related with the concepts of innovation and information technologies. Importance of human capital in entrepreneurship can be derived from its effects on growth and development of businesses. Two key characteristics, knowledge and experience, underlie the concept of human capital and human capital in entrepreneurship is vital to innovation outcomes as well as innovation is related with the use of information technologies. This relationship between human capital in entrepreneurship, innovation and information technologies should be analyzed. In the world of globalization, IT playing the key role of change and actuality is also undertaking the basis of innovation and human capital in entrepreneurship. Organizations dealing with the IT management should tend to innovation efforts and need to work on different models and methods in order to differentiate themselves against global competition. In our globalized world where the growth and development no longer depend on individual factors, the rapid increase of technological improvement reveals the importance of innovation and human capital in entrepreneurship. Concept of innovation which is one of the most critical factors of micro and macro economic growth and development provides a competitive advantage and should be taken into consideration. So, in this study, relationship between IT, innovation and human capital in entrepreneurship was analyzed through the management based inferences.