Türk bankacılık sisteminde bireysel kredilerdeki teminat türlerinin kredi dönüşlerine etkileri
The effects of the types of collateral in individual loan on repayment of the credit in Turkish banking system
  1. Tez No: 327643
  2. Yazar: YÜCEL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kredilendirme, bankacılığın karlı olduğu kadar aynı zamanda en riskli fonksiyonudur. Kredilendirme sürecinde bireysel krediler, kredi riskinin tabana yayılması açısından hayati öneme sahiptir. Ancak kredinin geniş müşteri kitlelerine pazarlanarak ulaştırılması kadar önemli bir diğer konu da, bireysel tüketicilere kullandırılan bu kredilerin bankaya geri dönüşlerinin zamanında yapılabilmesidir.Araştırmanın birinci bölümünde bankaların fonksiyonları ve türleri ile ilgili genel bilgilere yer verilerek Türk Bankacılık Sistemi ile ilgili bazı açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde ağırlıklı olarak bireysel kredilerin türleri ve Türkiye'de uygulamada kullanılan bireysel kredi ürünleri hakkında açıklamalar yapılmış ve kredi taleplerinin değerlendirilmesi süreci ile ilgili uygulamalardan kısaca bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde de teminat türleri sınıflandırılarak tanımlanmıştır. Bireysel kredilerin geri dönüşü sürecinde kredinin teminat türünün etkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle araştırmanın dördüncü bölümünde teminat türünün kredi geri dönüşüne etkili olup olmadığını tespit edebilmek için Türk Bankacılık Sektörü verileri ile bu sektörde faaliyet gösteren bir mevduat bankasının verileri, takibe dönüşüm oranı açısından karşılaştırılmıştır. Bu inceleme ile kredilerin geri dönüşünde teminat türünün etkili olduğu saptanmış ve sektör verileri ile örnek banka verilerinden elde edilen bu sonucun birbiri ile paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın sonraki aşamasında da örnek bankanın temerrüde düşen bireysel kredilerinin tahsilat performansları incelenmiştir. Ancak temerrüde düşen kredinin tahsilat aşamasında teminat türünün etkisi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Leading is profitable for banking, at the same time as the most dangerous function. Individual credits at lending process have crucial importance for spreading of the base. Reaching wide customer base, however, another important issue is marketed to individual consumers, the bank used by return of these loans can be paid at exact time.At the first part is general informations for the functions and the tyoes of Turkish Banking System. At the second part generally interprets about types of individual credits and explanations about individual credit products and related applications are summarized. At third part is defined types of collateral. The types of collateral is more effective for returning of loans. Because of this, at forth part is compared Turkish Banking System datas and the other effective bank datas for realizing the collateral about carried out in time. Colleteral is fixed and able to be effective than the others and turning back to the example of banking data derived from the data shown is correlated with each other. Next stager for banking, individual performances are examinated. However, the effect of collateral types are observed during of the during loans.