Belediye şirketlerinde düzenlilik denetimi ve iç kontrol ilişkisi, Belbim A. Ş. örneği
The relationship between regularity audit and internal control in municipal enterprises
- Tez No: 327644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Uluslararası standartlara uygun mali denetim sürecinde iç kontrolün değerlendirilmesi ve bu değerlendirme sonucunda iç kontrol sisteminden elde edilen güvence düzeyi, denetimin planlanması ve yürütülmesi ile uygulanacak denetim tekniklerinin belirlenmesinde en önemli aşamadır. Belediye şirketlerinin yapısı ve büyüklüğü göz önüne alındığında hesap verme sorumluluğunun güvenilir, doğru, tutarlı, ilgili, zamanlı ve ulaşılabilir bilginin sağlanması için iyi tasarlanmış ve etkin işleyen bir iç kontrol sistemi ve bu sistemin işlerliğini denetlemek için kurulacak bir iç denetim birimi kamu kaynağının etkin kullanıldığının tespitinde önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Assesing the internal control in fiscal audit in line with international standarts and assurance level which is derived from the conclusion of evaluating internal control system are the most significant stage in planning, performing audit and defining audit technics which will be carried out. Taking into the structure and sizeableness of municipal companies, well designed and effective internal control system for accountability, reliable, true, consistent, relevant, timely and achievable information and internal audit function which will be established in order to audit efficiency of this system form a basis in detecting of using public resources efficiently.