Kurumsal ve bireysel kredilerin büyüme ile ilişkisi
Relation between economic growth and institutional, individual credits
- Tez No: 227717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KÜÇÜKÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kredilerle, büyüme arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek amacıyla, varyans ayrıştırması, Granger nedensellik testi ve regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bu istatistiksel yöntemler dışında, ilişkinin yönü hakkında fikir verdiği düşünülen, gösterge niteliğinde veriler de incelenmiştir. Ayrıca, bulunan istatistiksel sonuçların nedenleri anlayabilmek ve yorumlayabilmek amacıyla, Türk bankacılık sisteminin yapısı ve parasal aktarım mekanizmasının kanallarından biri olan kredi kanalının, Türkiye'deki işleyişi de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerde, Merkez Bankası'nın Elektronik Veri Dağıtım Sistemi'nden ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) veritabanından elde edilen veriler kullanılmıştır. Veri seti, 1988:1-2007:3 tarihleri arası, 3 aylık verilerden oluşmaktadır. Krediler değişkeni, mevduat bankalarınca kullandırılan kredilerdeki reel yüzde değişim olarak, büyüme ise GSMH'daki reel yüzde değişim olarak istatistiksel analizlerde yer almıştır. Sonuç olarak, Türkiye'nin ekonomik yapısı nedeniyle krediler ile büyüme arasındaki ilişkinin, büyümeden kredilere doğru olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, statistical methods are used such as; variance decomposition, Granger causality test and regression analysis, to determine the direction of the causal relationship between credits and economic growth. Apart from these statistical methods, some datas, which are thougt to be good indicators for determining the direction of causal relationship, are examined. More over, Turkish banking sector and operating of credit channel, which is a monetary transmission mechanism channel, are carefully examined, in order to understand and interpret the result of statistical analysis. TCMB and TUIK databases are used to obtain the data, that are used in statistical analysis. Data set is composed of quaterly datas from 1988:1 to 2007:3. Credit variable takes place in statistical analysis as real percentage change in deposit bank credits, and economic growth takes place as real percentage change in GNP. In conclusion, a causal relationship from economic growth to credits, caused by the Turkish economic structure, is found.