Ortaokul ve lise öğrencilerinin sosyal medyaya ilişkin tutumlarının incelenmesi: Çekmeköy örneği
Examination of the attitudes of secondary and highschool students towards social media: Çekmeköy sample
  1. Tez No: 327660
  2. Yazar: FERHAT SÜLEYMAN ARGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma öğrencilerin sosyal medyaya ilişkin tutumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın ilk aşamasında sosyal medyaya ilişkin tutumları ölçen bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla oluşturulan 95 madde uzman görüşüne sunulmuş ve kapsam geçerliği işlemlerinin ardından ilgili maddeler ölçekten çıkarılmıştır. Oluşan 75 maddelik taslak ölçek 302 öğrenciye uygulanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini saptamak amacıyla yapılan temel bileşenler ana lizi ile faktör analizi sonucunda 4 faktörlü (paylaşım ihtiyacı, sosyal yetkinlik, sosyal izolasyon ve öğretmenlerle ilişki), toplam varyansın %52.650'sini açıklayan ve 23 maddeden oluşan ölçek elde edilmiştir. Güvenirlik (iç tutarlık) için yapılan analizlerde ölçeğin tümü için Cronbach aT=.85 hesaplanmıştır. Alt boyutlar için alpha katsayıları Cronbach amin=.79 ile Cronbach amax=.81 arasında değişmektedir. Öte yandan madde-toplam ve madde-kalan korelasyonları anlamlı ve maddelerin ayırt edici olduğu saptanmış ayrıca faktörler arasında korelasyonların anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to examine the attitudes of students towards social media.In the first phase of the research, 95 items, which were formed as to develop an evaluation instrument that measures attitudes towards social media, was presented to specialists; succeeding the scope validation processes, certain items were omitted from the scale. The draft scale that was comprised of 75 items was applied to 302 students. As a result of the principle components analysis and factor analysis, which were conducted as to determine the structural validity of the scale, a 4 factored (sharing necessity, social self-efficacy, social isolation and relation with teachers) scale that explains 52.650% of the total variance and that was comprised of 23 items was obtained. In the analyses, held for determining the reliability (internal coherence), Cronbach aT=.85 was calculated for the totality of the scale. For the subscale, alpha coefficient varies in between Cronbach 0^=79 and Cronbach amax=.81. Furthermore, it was determined that item-total and corrected item-total correlations were significant and items were discriminative and that significant correlations were present between the factors.