Hazırlık okulu öğrencilerinin zaman yönetimi becerileri ile stres yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin araştırılması: Yeditepe Üniversitesi örneği
The relationship between time management and stress management skills of preparatory school students: The case of Yeditepe University
  1. Tez No: 327661
  2. Yazar: GÜLBEN TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2012 öğretim yılında Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Okulunda öğrenim görmekte olan 325 öğrenci (191 kız ve 134 erkek) oluşturmaktadır. Veriler, Britton ve Tesser tarafından geliştirilen,Seher Îşcan (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Zaman Yönetimi Envanterinin 25 maddelik adaptasyonu olan Zaman Yönetimi Anketi ve Paşa(2007) tarafından uygulaması yapılan ve geçerliliği test edilen Stres Değerleme Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 17.00 programı ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, tek yönlü varyans analizi ve post hoc testler ile incelenmiştir. İstatistiksel anlamlılık seviyesi 0.05 olarak belirlenmiştir.“Zaman Yönetimi”ile“Psikolojik Faktörler”arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki,“Stres Değerleme”ile“Stresle Başa Çıkma”,“Psikolojik Faktörler'' ve ”Fizyolojik Faktörler“ arasında anlamlı negatif bir ilişki,”Psikolojik Faktörler“ ile ”Fizyolojik Faktörler“ ve ”Stresle Başa Çıkma“ arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur.Cinsiyetin ”Stresle Başa Çıkma“ ve ”Psikolojik Faktörler“ üzerinde, hazırlıktaki sürenin ”Stres Değerlendirme“,”Psikolojik Faktörler“ ve ”Fizyolojik Faktörler“ üzerinde, katılımcıların İngilizce Seviyesinin ”Zaman Yönetimi“ üzerinde, yaşın ”Stres Değerlendirme“, ”Stresle Başa Çıkma“ ve ”Fizyolojik Faktörler“ üzerinde ve ikamet edilen yerin ”Stresle Başa Çıkma" üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmuştur.Stresle Başa Çıkma ile Stres Değerleme arasında anlamlı negatif ilişki bulunmuştur.Daha genç yaş grupları, yani 17-18 ve 18-19, diğer yaş gruplarına göre anlamlı ölçüde daha düşük düzeyde stres yaşadıklarını düşünmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the relationship between time management and stress management skills of Preparatory School Students. The study sample consisted of 325 students (191 female and 134 male students) attending Yeditepe University Preparatory School in 2012 academic year. The research instrument for collecting data was a questionnaire. Time Management Scale and Stress Management Scale were used to gather data. Time Management Inventory was developed by Britton and Tesser, and adapted in Turkish by Seher í§can(2008). Stress management Inventory was developed by Pa§a(2007). The data obtained from the research were analyzed by SPSS. The findings of the questionnaire were analyzed by using such techniques as standard deviation, t-test, Pearson Moments Correlation and the analysis of variance (ANOVA). P < 0.05 was considered significant. The results of the study are as in the following:There was a significant correlation between time management and psychological factors, a significant negative correlation between perceived stress and coping with stress, psychological factors and physiological factors and a significant positive correlation between psychological factors, physiological factors, and coping with stress.Gender had a significant effect on coping with stress and psychological factors, duration of education at preparatory school had a significant effect on perceived stress, psychological factors and physiological factors, level of English had a significant effect on time management, age had a significant effect on perceived stress, coping with stress and physiological factors and type of accommodation had a significant effect on coping with stress.There was a significant negative relation between coping with stress and perceived stress. Younger students, i.e. those aged 17-18 years and 18-19 years thought to experience significantly lower levels of stress.